Det är möjligt att uppnå fulländade resultat genom att blanda ihop bilder, hyperlänkar och textkodstycken i ett formulär. Men detta blir svårt att göra om blandningen av dessa element behövs som en del av en integrerad text. För att lösa detta problem finns i formulären för användargränssnitt en elementär textkontroll som kan göra följande:
Återge oformaterad radbruten text
Återge oformaterad text men segment som börjar med http:// konverteras direkt till en hyperlänk
Återge text med XML-koder
I alla lägen kan FormText
-kontrollen återge en sträng eller ett indataflöde.
FormText rtext = toolkit.createFormText(form.getBody(), true); String data = "Här är en del oformaterad text för återgivning av text."; rtext.setText(data, false, false);
Det andra argumentet som är inställd på false
innebär att inmatad text behandlas som befintlig, och det tredje att vi inte kommer att försöka expandera URL:er om sådana påträffas.
Det är fortfarande möjligt att hantera text som normal men automatiskt konvertera segment med http://-protokoll till hyperlänkar:
FormText rtext = toolkit.createFormText(form.getBody(), true); String data = "Här är en del oformaterad text för återgivning av text;"+ "denna text finns på webbplatsen http://www.eclipse.org"; rtext.setText(data, false, true);
På liknande sätt som kontrollen Hyperlink
accepterar
FormText
lyssnare som implementerar HyperlinkListener
.
Dessa lyssnare aviseras om händelser som hänförs till hyperlänkssegment i kontrollen.