Ant-åtgärder och -typer som läggs till i insticksprogrammet har åtkomst till alla klasser inom insticksprogrammet. Åtgärden eclipse.refreshLocal som läggs till i insticksprogrammet org.eclipse.core.resources är t.ex. paketeringsmodulen för metoden IResource.refreshLocal().
Åtgärder och typer som läggs till i insticksprogram får inte placeras i något av insticksprogrammets bibliotek. De måste vara i ett separat JAR. Det innebär att insticksklasserna inte har åtkomst till åtgärderna och typerna i insticksprogrammet. (Se Varför ett separat JAR för åtgärder och typer? för mer information.)
Utökningspunkten org.eclipse.ant.core.antTasks ger ett exempel på hur man definierar en ny åtgärd i filen plugin.xml.
Eclipse Ant-stödet ger åtkomst till en IProgressMonitor om sådan passeras då AntRunner anropas. En av fördelarna med att ha åtkomst till en förloppsövervakare är att åtgärder med lång körtid kan kontrollera om användaren begärt avbrott. Förloppsövervakningsobjektet erhålls från Ant-projektets inställningar. Observera att en övervakare görs bara tillgänglig om metoden AntRunner.run(IProgressMonitor) anropades av en giltig förloppsövervakare. Följande kodstycke visar hur du erhåller en förloppsövervakare från åtgärdens projekt:
import org.apache.tools.ant.BuildException; import org.apache.tools.ant.Task; import org.eclipse.ant.core.AntCorePlugin; import org.eclipse.core.runtime.IProgressMonitor; public class CoolTask extends Task { public void execute() throws BuildException { IProgressMonitor monitor = (IProgressMonitor) getProject().getReferences().get(AntCorePlugin.ECLIPSE_PROGRESS_MONITOR); if (monitor == null) { ... } else { ... } } }
Här nedan visas en checklista för utvecklare av insticksprogram:
Det finns i stort sett två krav för att köra Ant i Eclipse som inte passar så bra i insticksmodellen:
Under runtime kan inte insticksprogrammets klassökvägar expanderas eller dess beroenden ändras. Samtidigt ger det bra isolering från insticksprogrammets klassinläsningsmekanism om man har separata JAR. Genom att ha dessa JAR deklarerade av ett insticksprogram kan man även lägga till instickprogrammet i Ant-klassökvägen.