Utveckla Ant-åtgärder och -typer inom Eclipse
Ant-åtgärder och -typer måste läsas in av en Ant-classloaderfunktion i stället för en classloaderfunktion i ett insticksprogram. Det kan orsaka problem när nya åtgäder och typer utvecklas och testas för att köras i samma VM som Eclipse. Undvik de här problemen genom att lagra åtgärderna och typerna på en plats som inte är synlig för classloaderfunktionen i ett insticksprogram.
Följande riktlinjer bör följas när nya åtgärder och typer utvecklas och felsöks för körning i samma VM som Eclipse.
- En tillagd Ant-åtgärd eller -typ ska definieras i sin egen källmapp inom insticksprogrammet (dvs. avskild från källmapparna som innehåller vanliga insticksklasser)
- Varje källmapp som innehåller Ant-åtgärderna och -typerna ska ha sin egen utdataplats som inte överlappar utdataplatsen för de vanliga insticksplatserna.
- Vid test/felsökning av nya Ant-åtgärder eller -typer, måste projektet som används för att lägga till Ant-åtgärder eller -typer, konfigureras så att utdatamappar som innehåller Ant-åtgärder och -typer utelämnas. Använd dialogrutan Egenskaper för projektet till att konfigurera Eclipse-utveckling av insticksprogram > Klassökväg för körning på rätt sätt genom att ta bort Ant-utdatakatalogerna från insticksprogrammens klassökväg.
Se även Lägga till åtgärder och typer.