Integrering av lagrets support med plattformen börjar med en bra, stark design. Målet är att integrera arbetsflödet, som dina lageranvändare känner till, med de begrepp som definierats i arbetsmiljön. Eftersom det finns många olika sätt att öka arbetsmiljöns användargränssnitt och funktionalitet kan du vara mycket flexibel vid integreringen. Var ska du börja?
Att skapa en grupprovider handlar inte bara om att lära sig grupp-API. (Informationen i efterföljande avsnitt fokuserar kring den specifika support som introduceras i och med gruppinsticksprogram.) Det handlar om att förstå arbetsmiljöintegrering. Låt oss börja övergripande. Vi använder CVS-klienten som en studie för integrering av en grupprovider med plattformen. Låt oss granska vissa av de funktioner som finns i CVS-providern och vilken arbetsmiljö och vilka gruppfunktioner som kan användas till att åstadkomma en liknande nivå av integrering.
CVS-klienten integreras transparent med befintligt perspektiv betr arbetsyteresurser. Kan användas till att konfigurera ett projekt för CVS, lägga till funktioner på en resursmeny, dekorera resurser med gruppspecifik information, tillhandahålla anpassade vyer som visar gruppspecifik information, lägga till grupporienterade uppgifter i uppgiftslistan... Listan kan göras hur lång som helst. Hur kan du åstadkomma liknande integrering med din provider? Här följer några grundläggande steg att starta med länkar till information (både gruppspecifik och arbetsmiljöorienterad) i dessa ämnen.
Definiera en RepositoryProvider som representerar din implementation. |
|
Ge en konfigurationsguide så att användare kan koppla providern till sina projekt. | |
Lägga till åtgärder på gruppmenyn. |
|
Lägga till providerspecifika egenskaper på egenskapssidan för en resurs. |
|
Implementera specialiserad dekorering för att visa grupprelaterade attribut. |
|
Minska skräpet genom att filtrera ut de resurser som används vid implementering av gruppsupport. |
|
Ingripa när det gäller att spara resurser så att du kan kontrollera behörighet innan en fil ändras. |
|
Ingripa innan en fil redigeras för att avgöra om det är tillåtet. |
|
Spåra ändringar till resurser på arbetsytan så att du kan tillåta tillhörande ändringar i lagret. |
|
Se till att rätt resurslås används för resursåtgärder som anropar flytta/ta bort-hookfunktionen eller fileModificatonValidator. |
|
Aktivera användning av länkade resurser |
Tillhandahålla ett enkelt sätt att exportera en projektbeskrivning. |
|
Minska skräpet i lagret genom att ignorera filer som kan återskapas. |
|
Lägg till providerspecifika egenskaper på egenskapssidan. |
|
Implementera anpassade vyer för att visa detaljerad information om lager eller deras resurser. |
|
Lägg till dina vyer eller åtgärder i befintliga arbetsmiljöperspektiv, om det är lämpligt. |
|
Implementera ett lagerspecifikt perspektiv för att skräddarsy lageradministration eller bläddring. |
|