Filtrér elementer i Java-oversigter
Anvend oversigtsfiltre
I alle Java-oversigter kan du filtrere de viste Java-elementer. Det tilgængelige sæt filtre afhænger af oversigten.
Sådan filtrerer du elementer:
- Klik på knappen Menu på oversigtens værktøjslinje, og vælg Filtre....
- Slet filtre, eller vælg de filtre, du vil anvende i oversigten (Læs Filterbeskrivelse for at lære mere om de valgte filtres funktionalitet).
- Du kan evt. vælge mønstre for filtrering af oversigten:
- Markér afkrydsningsfeltet Navngiv filtermønstre øverst i dialogboksen.
- Angiv de ønskede mønstre i tekstfeltet nedenfor (navne, der matcher et af mønstrene, skjules).
Filtrér medlemmer
I flere Java-oversigter (f.eks. Struktur, Package Explorer, Medlemmer) er det muligt at filtrere medlemmer (felter, typer og metoder).
Filtrene kan vælges som værktøjslinjeknapper eller som menupunkter i oversigter, afhængigt af oversigten. Der er 3 medlemsfiltre:
- Skjul felter: Når dette er aktiveret, fjernes alle felter fra oversigten.
- Skjul statiske medlemmer: Når dette er aktiveret, fjernes alle statiske medlemmer fra oversigten.
- Skjul ikke-offentlige medlemmer: Når dette er aktiveret, forårsager filtret, at alle ikke-offentlige medlemmer fjernes fra oversigten.
Oversigten Package Explorer kan desuden vise eller skjule alle elementer i kompileringsenheder.
Vælg eller fjern markeringen af afkrydsningsfeltet Vis medlemmer i Package Explorer på indstillingssiden
Java > Udseende for at få vist eller skjule medlemmer i Package Explorer.
Java-projekter

Java-elementfiltre
Package Explorer