Klargør Eclipse
I dette afsnit bekræfter du, at Eclipse er konfigureret korrekt til Java-udvikling.
Følgende antages:
-
Du starter med en ny Eclipse-installation med standardindstillinger.
-
Du kender de grundlæggende mekanismer på Eclipse-arbejdsbænken, f.eks. oversigter og perspektiver.
Hvis du ikke kender de grundlæggende mekanismer på arbejdsbænken, skal du læse afsnittet Kom godt i gang i brugervejledningen til arbejdsbænken.
Kontrollér JRE-installation og classpath-variabler
-
Hvis du stadig får vist Eclipse-velkomstsiden, skal du klikke på pil-ikonen for at begynde at bruge Eclipse.
-
Vælg menupunktet
Vindue > Indstillinger... for at åbne indstillingerne for arbejdsbænken.
-
Vælg indstillingssiden
Java > Installerede JRE'er for at få vist de installerede JRE'er
(Java Runtime Environments). Bekræft, at der er registreret en JRE. Som standard bruges den JRE, der er brugt til at udføre arbejdsbænken, til at bygge og udføre Java-programmer. Der er angivet et hak ud for den på listen med installerede JRE'er. Vi anbefaler, at du bruger en
Java SDK i stedet for en JRE. En SDK er beregnet til udvikling og indeholder kildekoden til Java-biblioteket, hvilket gør fejlfinding nemmere. Du kan tilføje flere SDK'er ved at søge på harddisken efter installerede SDK'er. Det gør du ved at klikke på knappen Søg... og angive en rodfolder til søgningen.
-
Vælg indstillingssiden
Generelt > Arbejdsområde. Bekræft, at Byg automatisk er valgt.
-
Vælg indstillingssiden
Java > Byggesti. Bekræft, at Kilde- og outputfolder er angivet til Projekt.
-
Vælg indstillingssiden
Java > Editor.
Bekræft, at Rapportér problemer, efterhånden som du skriver er markeret.
-
Klik på OK for at gemme indstillingerne.
Java-projekter
Classpath-variabler
Bygge-classpath
Arbejd med JRE'er
Indstillinger for JRE-installation
Java-editorindstillinger