Historiatuen lisäyksessä tietovarastoon on seuraavat kaksi osaa:
Historiatietojen ydinliittymien avulla käyttäjät voivat käyttää kohteen historiaa kyselemällä RepositoryProvider-kohteen palauttamaa IFileHistoryProvider-kohdetta. Voit tehdä tämän seuraavasti:
Voit näyttää tietovaraston kohteiden historiatiedot määrittämällä ainakin yhden historiasivun, joka näytetään historianäkymässä. Voit tehdä tämän seuraavasti:
Tiedostojärjestelmän esimerkki osoittaa, kuinka voit lisätä tietovaraston kohteiden
historiatiedot ja historiasivun.
Valitse resurssi tiedostojärjestelmän hallitsemassa projektissa ja valitse vaihtoehdot Työryhmä > Näytä historia. Tiedostojärjestelmän historiasivu tulee näkyviin historianäkymässä kaikkien paikallisten
muutosversioiden sekä tiedostojärjestelmän muutosversioiden kera. Voit avata muutosversion napsauttamalla
sitä hiiren kakkospainikkeella ja valitsemalla pikavalikosta vaihtoehdon Avaa.
Avaa-toiminnon tuki edellyttää, että tiedostojärjestelmän historiaesimerkki luo oman FileSystemRevisionEditorInput-kohteen (katso org.eclipse.team.examples.filesystem.ui.FileSystemRevisionEditorInput). Tämä luokka mukautuu IFileRevision- ja IFileState-kohteisiin, joiden avulla voi selvittää, sisältääkö muokkausohjelma etäsisältöä (IFileRevision) tai paikallista historiasisältöä (IFileState).
Samoin aiemmin luodut FileRevisionEditorInput-kohteet, jotka toimitetaan SDK:n mukana ja joita käytetään CVS-historiasivuilla ja paikallisten historiatietojen sivuilla, mukautuvat kaikki IFileRevision-kohteeseen, jonka avulla voi selvittää, onko muokkausohjelmassa oleva muutosversio sama kuin etämuutosversio.