Tiedostojen muokkaus työympäristön ulkopuolella

Voit muokata Työympäristön resurssia Työympäristön ulkopuolella seuraavasti:

  1. Siirry tiedostojärjestelmässä Työympäristön asennushakemistoon. Siirry työtilassa hakemistoon ja avaa tiedosto, jota haluat muokata ulkoisella muokkausohjelmalla.
  2. Muokkaa tiedostoa haluamallasi tavalla. Tallenna ja sulje se tavalliseen tapaan.
  3. Tärkeää: Siirry takaisin Työympäristöön, napsauta muokattua tiedostoa hiiren kakkospainikkeella jossakin siirtymisnäkymässä ja valitse ponnahdusvalikosta Verestä-vaihtoehto. Työympäristö suorittaa kaikki tarvittavat koonti- tai päivitystoiminnot Työympäristön ulkopuolella tekemiesi muutosten käsittelyä varten.

Vihje: Jos käytät ulkoisia muokkausohjelmia säännöllisesti, haluat ehkä ottaa käyttöön automaattisen verestyksen. Voit ottaa sen käyttöön avaamalla oletusasetussivun Yleiset > Työtila ja valitsemalla Verestä automaattisesti -vaihtoehdon. Kun tämä vaihtoehto on otettu käyttöön, Työympäristö tunnistaa kaikki ulkoiset muutokset automaattisesti. Käyttöjärjestelmän mukaan tämä ei välttämättä tapahdu heti.

Aiheeseen liittyviä käsitteitä
Muokkausohjelmat
Ulkoiset muokkausohjelmat

Aiheeseen liittyviä tehtäviä
Tiedostojen avaus muokkausta varten
Muokkausohjelmien liittäminen tiedostolajeihin