Toisella CVS-työkalulla uloskuitattu projekti

Toisella CVS-työkalulla uloskuitattua CVS-projektia voi käsitellä Eclipse-ohjelmistossa. Eclipse-ohjelmistoon siirtyvät käyttäjät ovat usein huolissaan siitä, että heidän CVS-projektinsa on jo uloskuitattu paikallisessa tietokoneessa. Sisältöä ei tarvitse kuitata ulos uudelleen, jotta projektin saa luotua Eclipse-ohjelmistossa. Kun tällainen projekti tuodaan Eclipse-ohjelmistoon, CVS-lisäosa saattaa havaita, että CVS-kansioita on olemassa, jolloin se määrittää projektin automaattisesti yhteiskäyttöön. Joissakin tapauksissa näin ei kuitenkaan käy, jolloin projekti on määritettävä manuaalisesti yhteiskäyttöön, jotta CVS-ryhmän valikkotoimintoja voidaan käyttää.

Voit määrittää jo uloskuitatun CVS-projektin yhteiskäyttöön seuraavasti:

  1. Valitse yhteiskäyttöön määritettävä projekti jossakin siirtymisnäkymässä.
  2. Valitse projektin pikavalikosta Ryhmä > Määritä projekti yhteiskäyttöön. Ohjattu projektin yhteiskäyttötoiminto avautuu.
  3. Valitse käytettävissä olevien tietovaraston toimittajien luettelosta CVS ja siirry sitten seuraavalle sivulle napsauttamalla Seuraava-painiketta. (Huomautus: Jos CVS-vaihtoehtoa ei näy luettelossa, se on saatettu poistaa käytöstä. Näytä kaikki ohjatut toiminnot -painikkeen napsautus tuo vaihtoehdon näkyviin.)
  4. Seuraavalla sivulla näkyvät projektin CVS-kansioon tallennetut yhteiskäyttötiedot. Määritä projekti yhteiskäyttöön ja ota CVS-ryhmän valikkotoiminnot käyttöön napsauttamalla Valmis-painiketta.

Aiheeseen liittyviä käsitteitä
Ryhmäohjelmointi CVS-järjestelmässä
Synkronointi CVS-tietovaraston kanssa

Aiheeseen liittyviä tehtäviä
Uuden projektin määritys yhteiskäyttöön CVS-hallinnan avulla

Aiheeseen liittyviä ohjeita
CVS