Lisäosan ajo

Kaikki lisäosan ajamiseen tarvittava on nyt koossa. Seuraavaksi kootaan lisäosa. Jos Eclipse-työympäristö on määritetty kokoamaan automaattisesti, näkymäluokka on kääntynyt silloin, kun tallensit uuden sisällön. Jos se ei ole kääntynyt, valitse ensin projekti ja sitten Projekti > Luo projekti. Luokan pitäisi nyt kääntyä virheettä.

Lisäosa voidaan koonnin jälkeen ajaa kahdella eri tavalla.

  1. Lisäosan manifest-tiedostot ja jar-tiedosto voidaan asentaa eclipse/plugins-hakemistoon. Kun työympäristö käynnistetään uudelleen, se etsii uuden lisäosan.
  2. PDE-työkalun avulla nykyisestä työympäristöstä voidaan ajaa toinen työympäristö. Tämä ajonaikainen työympäristö on hyödyllinen työympäristössä kehitettyjen uusien lisäosien testaamisessa. (Lisätietoja ajonaikaisen työympäristön toiminnasta löytyy PDE-ympäristön oppaasta.)

Yksinkertaisuuden vuoksi uusi lisäosa ajetaan tässä Eclipse-työympäristöstä.

Työympäristön aloitus

Jotta pääset aloittamaan ajonaikaisen työympäristön, valitse vaihtoehdot Ajo > ...ajo. Tämä valintaikkuna esittää kaikki eri tavat aloittaa ohjelma. Valitse Eclipse-sovellus-vaihtoehto, napsauta Uusi-painiketta ja hyväksy kaikki oletusasetukset. Tämä aloittaa Eclipse-työympäristön uuden ilmentymän, ajonaikaisen työympäristön.

Hello world -sovelluksen ajo

Seuraavaksi etsitään lisätty Hello world -näkymä. Kaikki lisäosien lisäämät näkymät näkyvät Ikkuna > Näytä näkymä-valikon avulla.

Valikosta näkyy, mitkä näkymät ovat käytettävissä nykyisessä perspektiivissä. Kaikki ympäristöön lisätyt näkymät (riippumatta perspektiivistä) saa näkyviin valitsemalla Muu...-vaihtoehdon. Tämä tuo näkyviin luettelon näkymän luokista ja kuhunkin luokkaan kuuluvista näkymistä.

Työympäristö luo täydellisen listan näkymistä. Tätä varten se etsii kaikki org.eclipse.ui.views-laajennuspistettä laajentaneet lisäosat laajennusrekisterin avulla.

Näytä näkymä -valintaikkuna, jossa on Hello-merkintä

Näin näkymä saatiin luotua. "Hello View"-näkymä on nyt lisätty Näytä näkymä-ikkunaan, joka sijaitsee luokan "Hello Category" alla. Luokan ja näkymän nimiöt poimittiin plugin.xml-tiedoston laajennuspisteen merkinnöistä.

Lisäosan koodia ei ole vieläkään ajettu.  plugin.xml-tiedostossa tehtyjen esittelyjen (jotka ovat muidenkin laajennusrekisteriä käyttävien lisäosien käytettävissä) perusteella työympäristö tunnistaa, että "Hello"-luokassa on käytettävissä "Hello View"-näkymä. Työympäristö voi jopa tunnistaa, mikä luokka näkymää toteuttaa. Koodia ei kuitenkaan ajeta ennen kuin näkymä päätetään esittää.

Jos "Hello View"-näkymä valitaan Näytä näkymä-luettelosta, työympäristö aktivoi lisäosan, alustaa näkymäluokan ja luo sen ilmentymän sekä esittää näkymän työympäristössä muiden näkymien kanssa. Tällöin koodia ajetaan. 

Työympäristö ja Hello world -näkymä

Nyt ensimmäinen lisäosa on koottu. Myöhemmin perehdytään tarkemmin käyttöliittymän luokkiin ja laajennuspisteisiin.