Tip og gode ideer (JDT)

Redigér Refactoring Navigér Søg Oversigter Diverse Fejlfinding

Redigér kilde

Indholdsassistance Indholdsassistance viser en liste med forslag til udførelse af delvist indtastede strenge. Tryk på Ctrl+Mellemrum i Java-editoren, eller vælg Redigér > Indholdsassistance.

Dialogboks til valg af indholdsassistance

Indholdsassistance i Javadoc-kommentarer Du kan også få indholdsassistance til Javadoc-kommentarer.

Indholdsassistance til Javadoc-kommentarer

Undertryk typer i Indholdsassistance Du kan udelade bestemte typer på indholdsassistancelisten ved at bruge typefiltre, der konfigureres på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Typefiltre Java > Udseende > Typefiltre. Typer, der svarer til et eller flere af disse filtermønstre, vises ikke i dialogboksen Åbn type og er ikke tilgængelige for Indholdsassistance, Hurtig rettelse og Organisér import. Filtermønstrene påvirker ikke Package Explorer og oversigterne for Typehierarki.

Indstillingssiden Typefiltre

Indholdsassistance til udførelse af variabler, metodeparametre og feltnavne Du kan oprette felter, metoder, parametre og lokale variabler hurtigere ved at bruge Indholdsassistance. Vælg Redigér > Indholdsassistance, eller tryk på Ctrl+Mellemrum med markøren placeret efter typenavnet i erklæringen.

Forslag for feltnavne

Hvis du bruger et navnepræfiks eller -suffiks til felter, lokale variabler eller metodeparametre, skal du sørge for at angive det på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype.

Parametertip Når markøren er placeret på et metodeargument, kan du se en liste med parametertip. Tryk på Ctrl+Skift+Mellemrum, eller vælg Redigér > Parametertip.

Pop op-parametertip

Indholdsassistance til anonyme klasser Indholdsassistance kan også yde hjælp ved oprettelse af en anonym klasse. Placér markøren efter startparentesen til oprettelse af en klasseforekomst, og vælg Redigér > Indholdsassistance, eller tryk på Ctrl+Mellemrum.

Indholdsassistance til en anonym klasse

Derved oprettes indholdet af en anonym klasse inklusive alle de metoder, det er nødvendigt at implementere.
Skift mellem indsættelse og erstatning i Indholdsassistance Når Indholdsassistance startes for en eksisterende id, kan Indholdsassistance enten erstatte id'en med den valgte udførelse eller foretage en indsættelse. Standardfunktionsmåden (overskriv eller indsæt) er defineret på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > Indholdsassistance.
Du kan midlertidigt aktivere eller deaktivere funktionsmåden, mens markøren er placeret i dialogboksen til valg af indholdsassistance, ved at trykke på tasten Ctrl og holde den nede, mens du vælger udførelsen.
Trinvis indholdsassistance Indholdsassistance vil nu som standard udføre funktionen Indsæt fælles præfikser automatisk. Funktionen ligner udvidelse i Unix shell. Du kan ændre funktionsmåden ved at fjerne markeringen af indstillingen på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > Indholdsassistance.
Tilpas indholdsassistance Ny i 3.2 Hvis du aktiverer indholdsassistance flere gange (Ctrl+Mellemrum), skiftes mellem de forskellige forslagskategorier.

Indholdsassistance med forslag fra ny metodeskabelon

Du kan konfigurere de kategorier, der skal vises, på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > indstillingssiden > Udvidet.

Du kan også tildele tastaturgenveje til hver af dine foretrukne forslagskategorier.

Opret getters og setters Du kan oprette getter- og setter-metoder til et felt ved at vælge feltets erklæring og klikke på Kilde > Generér Getters og Setters.

Dialogboksen Generér Getters og Setters

Hvis du bruger et navnepræfiks eller -suffiks, skal du sørge for at angive det på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype.
Brug indholdsassistance til at oprette getters og setters Du kan også oprette getters og setters vha. indholdsassistance. Placér markøren i typeindholdet mellem medlemmer, og tryk på Ctrl+Mellemrum for at få de forslag, der opretter en getter- eller setter-metodestub.
Indholdsassistance til oprettelse af en setter
Slet getters og setters sammen med et felt Når du sletter et felt fra en oversigt, kan Eclipse foreslå sletning af dens getter- og setter-metode. Hvis du bruger et navnepræfiks eller -suffiks til felter, skal du sørge for at angive det på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype.
Opret delegeringsmetode Du kan oprette en delegeringsmetode til et felt ved at vælge feltets erklæring og klikke på Kilde > Generér delegeringsmetoder. Dette tilføjer de valgte metoder til den type, der indeholder et fremadrettet kald til delegeringsmetoder. Her er et eksempel på en delegeringsmetode:
Eksempel på delegeringsmetode
Opret hashCode() og equals()
Ny i 3.2
Vælg Kilde > Generér hashCode() og equals() for at oprette hashCode() og equals().

Dialogboksen Generér hashCode() og equals()

Brug skabeloner til at oprette en metode Du kan definere en ny skabelon, som indeholder en metodestub, vha. indstillingssiden Åbner indstillingssiden Editor - Skabeloner Java > Editor > Skabeloner. Skabeloner vises sammen med forslag fra indholdsassistance (Ctrl+Mellemrum).
Der er også eksisterende skabeloner, f.eks. 'private_method', 'public_method', 'protected_method' m.fl.
Brug tabulatortasten til at navigere mellem de værdier, der skal angives (returtype, navn og argumenter).

Indholdsassistance med forslag fra ny metodeskabelon

Brug Hurtig rettelse til at oprette en ny metode Start med metodekaldet, og brug Hurtig rettelse (Ctrl+1) til at oprette metoden.

Hurtig rettelse til oprettelse af metode

Brug Hurtig rettelse til at ændre en metodesignatur Tilføj et argument til et metodekald på et kaldsted. Brug derefter Hurtig rettelse (Ctrl+1) til at tilføje den nødvendige parameter i metodeerklæringen.

Hurtig rettelse: 'Revidér signatur'

Brug Indholdsassistance til at oprette en konstruktørstub Skriv de første par bogstaver i konstruktørnavnet det sted, hvor den nye konstruktør skal tilføjes, og brug derefter indholdsassistance.
Opret konstruktør med indholdsassistance
Opret nye felter fra parametre Har du brug for at oprette nye felter, der skal lagre de argumenter, der overføres i konstruktøren? Brug Hurtig assistance (Ctrl+1) på en parameter for at oprette tildelingen og felterklæringen, og lad Eclipse foreslå et navn i overensstemmelse med indstillingerne for kodetype.
Hurtig assistance: 'Tildel parameter til nyt felt'
Brug Indholdsassistance til at tilsidesætte en metode Start Indholdsassistance (Ctrl+Mellemrum) i typens indhold det sted, hvor metoden skal tilføjes. Indholdsassistance vil tilbyde alle de metoder, der kan tilsidesættes. Et metodeindhold for den valgte metode oprettes.

Indholdsassistance: 'Tilsidesæt metode'

Brug Hurtig rettelse til at tilføje ikke-implementerede metoder Hvis du vil implementere en ny grænseflade, skal du først tilføje erklæringen 'implements' til typen. Selv uden lagring eller bygning vil Java-editoren understrege typen for at signalere, at metoden mangler, og tænde lyspæren for Hurtig rettelse. Klik på lyspæren, eller tryk på Ctrl+1 (Redigér > Hurtig rettelse) for at vælge mellem at tilføje de ikke-implementerede metoder eller gøre klassen abstrakt.

Hurtig rettelse tilbyder forslaget 'Tilføj ikke-implementerede metoder'

Tilsidesæt en metode fra en basisklasse Sådan kan du oprette en metode, der tilsidesætter en metode fra en basisklasse:
Vælg, hvor metoderne skal tilføjes, og klik på Kilde > Tilsidesæt/Implementér metoder. En dialogboks åbnes, hvor du kan vælge de metoder, der skal tilsidesættes.

Dialogboksen 'Tilsidesæt/Implementér metoder'

Opret en type fra et eksempelkodestykke
Ny i 3.2
Du kan klistre et kodestykke med en Java-type direkte ind i en pakke eller kildefolder for at oprette en ny kompileringsenhed. Du kan f.eks. vælge og kopiere denne kilde
package pack;
public class HelloWorld {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Hello World");
    }
}
vælg derefter en kildefolder i Package Explorer, og brug Ctrl+V (Redigér > Klistre). Pakken 'pack' og filen 'HelloWorld.java' oprettes automatisk med det kopierede indhold.
Omdøb i filDu kan hurtigt omdøbe, uden at det kræver fuld analyse af afhængigheder i andre filer, ved at bruge Hurtig assistance-funktionen 'Omdøb i fil'. Placér markøren på en id for en variabel, metode eller type i Java-editoren, og tryk på Ctrl+1 (Redigér > Hurtig rettelse)
Editoren skifter til linket redigeringstilstand (som skabeloner) og ændrer id'en og samtidig alle andre referencer til variablen, metoden eller typen.

Revidér flere id'er med Hurtig rettelse: Omdøb i fil

Du kan også bruge den direkte genvej Ctrl+2 R. Brug indstillingssiden Åbner indstillingssiden Taster Generelt > Taster til at konfigurere genveje (i kategorien 'Kilde').
Brug Hurtig rettelse til at håndtere undtagelser Det er nemt at behandle undtagelser. Ikke-håndterede undtagelser registreres under skrivning og markeres med en rød linje i editoren.
  • Klik på lyspæren, og tryk på Ctrl+1 for at omgive kaldet med en try/catch-blok. Hvis du vil inkludere flere sætninger i try-blokken, skal du markere sætningerne og bruge Kilde > Omgiv med > Try/catch-blok. Du kan også vælge individuelle sætninger ved at bruge Redigér > Udvid valg til og vælge Omslut, Næste eller Forrige.
  • Hvis kaldet allerede er omgivet med en try-blok, vil Hurtig rettelse foreslå at tilføje catch-blokken til den eksisterende blok.
  • Hvis du ikke vil behandle undtagelsen, kan du lade Hurtig rettelse tilføje en ny undtagelse til den omsluttende metodeerklæring.

Forslag fra Hurtig rettelse: 'Ikke-registreret undtagelse'

Du kan når som helst konvertere en catch-blok til en undtagelse. Brug Ctrl+1 (Redigér > Hurtig rettelse) til en catch-blok.

Hurtig assistance: 'Erstat catch-udtryk med returneringer'

Mindre indtastning ved tildelinger I stedet for at indtaste en tildeling, kan du starte med udtrykket, der skal tildeles.

Hurtig assistance til lokal variabel

Brug Ctrl+1 (Redigér > Hurtig rettelse), og vælg Tildel sætning til ny lokal variabel, og Hurtig assistance gætter på et variabelnavn for dig.
Hurtig assistance til tildeling
Mindre arbejde med konverteringsudtryk Brug ikke for meget tid på at indtaste konverteringer (casts). Ignorér dem, og brug Hurtig assistance til at tilføje dem, når du har afsluttet sætningen.

F.eks. ved tildelinger:
Tilføj konvertering i tildelinger
Eller ved metodeargumenter:
Tilføj konverteringer til metodeargumenter
Eller ved metodekaldmål:
Tilføj konvertering i mål for metodestart

Tildel et konverteret udtryk
Efter en kontrol af 'instanceof' er det helt almindeligt at konvertere et udtryk og tildele det til en ny lokal variabel. Start Hurtig assistance (Ctrl+1) med nøgleordet 'instanceof' for at spare noget indtastning.
Hurtig rettelse til Introducér ny lokal med konverteret type
Flere Hurtig assistance-funktioner
Se siden Hurtig assistance for at få vist en fuldstændige liste over kodetransformeringer. Blandt dem er
  • Invertér ved sætninger
  • Konvertér 'switch' til 'if-else'
  • Erstat 'if-else' med betingelse
    ...og mange andre
En liste med hurtige rettelser findes her.
Genveje til Hurtig rettelse og Hurtig assistance
Nogle af de mest brugte Hurtig assistance-funktioner som f.eks. Omdøb i fil og Tildel til lokal variabel kan startes direkte med Ctrl+2 R og Ctrl+2 L. På indstillingssiden Åbner indstillingssiden Taster Generelt > Taster kan du se flere hurtige rettelser, der kan startes direkte.

Indstillingssiden Taster med Hurtig assistance-genveje

Omgiv linjer Du kan omgive sætninger med en if-, while-, for-sætning eller en blok ved at vælge de linjer, der skal omgives, og klikke på Kilde > Omgiv med eller trykke på Alt+Skift+Z.

Hurtig assistance: 'Omgiv med skabeloner'

Punkterne på menuen er afledt af de normale editorskabeloner. Alle de skabeloner, som indeholder variablen ${line_selection}, vises på menuen.

Du kan konfigurere skabeloner på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Editor - Skabeloner Java > Editor > Skabeloner. Du kan tilpasse den kode, der vises, ved at redigere de eksisterende skabeloner eller definere dine egne skabeloner til Omgiv med.
Opret egne skabeloner Du kan oprette dine egne skabeloner ved at åbne indstillingssiden Åbner indstillingssiden Editor - Skabeloner Java > Editor > Skabeloner og klikke på knappen Ny for at oprette en skabelon. En skabelon, der gentager baglæns i et array, ville f.eks. se sådan ud:

Skabelon til en iterator

Indholdsassistance kan indsætte argumentnavne automatisk Indholdsassistance kan indsætte argumentnavne automatisk ved metodeudførelse. Funktionsmåden kan tilpasses på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > Indholdsassistance (se afkrydsningsfeltet Udfyld argumentnavne ved afslutning). Når du f.eks. vælger den anden indgang her,

Vinduet Indholdsassistance

vil Indholdsassistance automatisk indsætte argumentnavne:

Argumentnavne indsat af Indholdsassistance

Du kan derefter bruge Tab-tasten til at navigere mellem de indsatte navne.

Indholdsassistance kan også gætte argumentnavne ud fra deres erklærede type. Det kan konfigureres vha. afkrydsningsfeltet Gæt udfyldte metodeargumenter på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > Indholdsassistance.

Indsæt typeargumenter automatisk
Aktivering af Udfyld argumentnavne ved afslutning på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Indholdsassistance Java > Editor > Indholdsassistance er også nyttig, når du arbejder med typer med parametre i J2SE 5.0.
Indholdsassistance for en type med parametre
giver resultater:
Typeargument, der er gættet og indsat af Indholdsassistance
Fjern omgivende sætning Hvis du vil fjerne en omgivende sætning eller blok, skal du placere markøren på startparentesen og trykke på Ctrl+1 (Redigér > Hurtig rettelse).

'Hurtig assistance til fjernelse af omgivet rettelse

Hvordan er det nu, man staver ordet? Du kan aktivere stavekontrol i Java-editoren på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Stavning Generelt > Editorer > Teksteditorer > Stavning. Stavefejl vises i Java-editoren, og hurtige rettelser til disse er tilgængelige:

Eksempel på rettelse af stavefejl.

Du kan også gøre indholdet af ordbogen tilgængelig for Indholdsassistance. Der er imidlertid ikke aktuelt en ordbog i Eclipse. Det påkrævede format for ordbogen er blot en liste med ord adskilt af linjeskift, og med Hurtig rettelse kan du tilføje ord hen ad vejen. Bidrag af ordbøger hilses velkommen.

Strukturerede markeringer Du kan hurtigt vælge Java-kode syntaktisk ved at anvende funktionen til struktureret markering.
Fremhæv teksten, og tryk på Alt+Skift+Pil op, eller vælg Redigér > Udvid valget til > Omsluttende element på menulinjen. Valget udvides til det mindste Java-syntakselement, der indeholder valget. Du kan så yderligere udvide det valgte ved at starte funktionen igen.
Find matchende klamme Find en start- eller slutklammeparentes ved at trykke på Ctrl+Skift+P, eller vælg Navigér > Gå til > Matchende klamme. Du kan også dobbeltklikke før en start- eller slutklammeparentes - det markerer teksten mellem de to klammer.

Brug dobbeltklik for at markere tekst mellem to klammer

Smart Javadoc Skriv '/**' og tryk på Enter. Det tilføjer automatisk en Javadoc kommentarstub, der indeholder standardkoderne @param, @return og @exception.

Resultat af 'Smart Javadoc'

Du kan konfigurere skabeloner til den nye kommentar på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodeskabeloner Java > Kodetype > Kodeskabeloner.
Vis kun kilde til valgt element Tryk på knappen Vis kun kilde til valgt element Vis kun kilde til valgt element på værktøjslinjen for at få vist en segmenteret oversigt over kompileringsenheden. Når indstillingen er aktiveret, viser Java-editoren kun det valgte element (f.eks. en metode) i oversigten Struktur eller Hierarki. Når indstillingen er deaktiveret, viser Java-editoren hele kompileringsenheden.
Brug den lokale historik til at vende tilbage til en tidligere udgave af en metode Når du redigerer en fil, bevares dens tidligere indhold i den lokale historik. Java-værktøjerne gør den lokale historik tilgængelig for Java-elementer, så du kan vende tilbage til en tidligere udgave for en enkelt metode i stedet for hele filen.

Vælg et element (f.eks. i oversigten Struktur), og brug Erstat med > Lokal historik for at vende tilbage til en tidligere udgave af elementet.

Dialogboksen Erstat fra lokal historik

Brug lokal historik til at gendanne fjernede metoder Når du redigerer en fil, bevares dens tidligere indhold i den lokale historik. Java-værktøjerne gør den lokale historik tilgængelig for Java-elementer, så du kan gendanne slettede metoder selektivt.

Vælg et opbevaringssted (f.eks. i oversigten Struktur), og brug Gendan fra lokal historik til at gendanne flyttede medlemmer.

Dialogboksen Gendan fra lokal historik

Kodegenerering, der kan tilpasses På indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodeskabeloner Java > Kodetype > Kodeskabeloner kan du tilpasse genereret kode og kommentarer på stort set samme måde som for almindelige skabeloner. Disse kodeskabeloner anvendes, når der genereres kode.

Indstillingssiden Kodeskabeloner

Fra 3.1 er det muligt at bruge projektspecifikke kodeskabeloner, der kan deles af et team, hvis projektet er fælles. Åbn Egenskaber i projektet for at aktivere projektspecifikke indstillinger.
Opret kommentarer i koden Kommentarer kan tilføjes eksplicit med Kilde > Generér elementkommentar (Alt+Skift+J) eller automatisk af forskellige guider, refactoring-funktioner eller hurtige rettelser.
Du kan konfigurere kommentarskabelonerne på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodeskabeloner Java > Kodetype > Kodeskabeloner.
Aktivér eller deaktiver automatisk generering af kommentarer enten direkte i guiden (f.eks. ved hjælp af afkrydsningsfeltet 'Generér kommentar' i guiden til nye Java-typer) eller vha. afkrydsningsfeltet 'Tilføj automatisk kommentarer for nye metoder og typer' på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype.
Alle disse indstillinger kan også konfigureres pr. projekt. Åbn Egenskaber i projektet for at aktivere projektspecifikke indstillinger.
Sortér medlemmer Du kan sortere medlemmer af en Java-kompileringsenhed i henhold til en kategorirækkefølge, der defineres på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Sorteringsrækkefølge for medlemmer Java > Udseende > Sorteringsrækkefølge for medlemmer.
Du finder funktionen under Kilde > Sortér medlemmer.
Ombryd strenge Du kan få strengkonstanter ombrudt, når du redigerer dem. Eksempel på kode:
String message= "Dette er en meget lang meddelelse.";

Placér indsætningspunktet efter ordet "meget", og tryk på Enter. Koden ændres automatisk til:

String message= "Dette er en meget" +
           " lang meddelelse.";

Funktionsmåden kan tilpasses på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Skrivning Java > Editor > Skrivning.

Smart skrivning og styring af funktionen Funktionen Smart skrivning i Java-editoren gør det daglige arbejde nemmere. Du kan konfigurere den på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Skrivning Java > Editor > Skrivning.

Indstillingssiden Skrivning i Java-editoren

Når du aktiverer Semikoloner under Indsæt automatisk ved den rigtige position, placeres markøren automatisk i slutningen af sætningen, før semikolon indsættes. Dette sparer dig for at flytte markøren.
Du kan fortryde denne automatiske placering ved at trykke på backspace lige efter.

Ret kodeindrykning med ét tastanslag En nyttig funktion er Kilde > Rigtig indrykning eller Ctrl+I.
Vælg de koder, hvor indrykningerne er forkerte, og start funktionen.

Hvis intet er valgt, indrykker funktionen den aktuelle linje.

Hurtige menuer til funktioner for kilde og refactoring Der er adgang til funktionerne til refactoring og kilde via en hurtig menu. Vælg det element, der skal manipuleres i Java-editoren eller i oversigten Java, og tryk på Alt+Skift+S for den hurtige kildemenu, Alt+Skift+T for den hurtige refactoring-menu eller Alt+Skift+Z for menuen Omgiv med.

Hurtig refactoring-menu

Find ubrugt kode Java-compileren registrerer kode, der ikke er tilgængelig, og ubrugte variabler, parametre, importer, private typer, metoder og felter. Indstillingen findes på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Fejl/Advarsler Java > Compiler > Fejl/Advarsler (eller angives for et individuelt projekt vha. Projekt > Egenskaber > Java-compiler > Fejl/Advarsler).

Indstillingssiden Compiler

Indstillingerne registreres, når du skriver, og du får tilbudt en hurtig rettelse, der fjerner unødvendig kode.
Javadoc-kommentarindstillinger Eclipse Java-compiler kan behandle Javadoc-kommentarer. Du kan søge efter rapportreferencer i doc-kommentarer og bruge refactoring-funktioner til at opdatere referencerne. Funktionen styres fra indstillingssiden Åbner indstillingssiden for Javadoc-problemer Java > Compiler > Javadoc (eller angives for et individuelt projekt vha. Projekt > Egenskaber > Java-compiler > Javadoc).

Indstillingssiden Javadoc

Når funktionen er aktiveret, markeres forkert udformede Javadoc-kommentarer i Java-editoren og kan rettes vha. Redigér > Hurtig rettelse (Ctrl+1):

Problemer i Javadoc

Undertryk advarsler I J2SE 5.0 og senere kan du undertrykke alle valgfri compileradvarsler vha. annotationen SuppressWarnings.
I dette eksempel er addAll() markeret som en ubrugt metode. Hurtig rettelse (Ctrl+1) bruges til at tilføje annotationen SuppressWarnings, så advarslen ikke vises for denne metode.
Hurtig rettelse for at tilføje annotationen SuppressWarning
Guiden Ryd op
Ny i 3.2
Du kan bruge guiden Ryd op til at rette flere problemer på én gang og fastsætte en kodetype.
Du kan for eksempel:
  • konvertere alle for-løkker til udvidede for-løkker hvor muligt.
  • markere alle tilsidesættende metoder i et helt projekt med annotationen @Override.
Guiden er også nyttig, hvis du vil konvertere Java 1.4-kompatibel kode til Java 5.0.

Billede af guiden Ryd op

Vælg et projekt, en pakke eller en fil, og brug Kilde > Ryd op... til at starte guiden.

Refactoring

Refactoring-scripts
Ny i 3.2
De fleste af refactoring-funktionerne i JDT kan ikke kun udføres interaktivt, men også vha. et refactoring-script.

Du kan oprette et refactoring-script ud fra refactoring-historikken ved at vælge Refactor > Opret script....

Et refactoring-script kan senere anvendes til et andet arbejdsområde vha. Refactor > Anvend script....

Disse refactoring-scripts kan bruge i forskellige situationer, f.eks. automatisk rettelse af API-brudændringer mellem softwarelag eller oprettelse af patch med omfattende semantik.
Sikker overførsel af JAR-fil
Ny i 3.2
Når en JAR-fil eksporteres fra arbejdsområdet, giver guiden JAR-eksport mulighed for at inkludere refactoring-oplysninger i JAR-filen.

Brug Fil > Eksportér..., og vælg JAR-fil. Vælg Eksportér refactoring-funktioner for markerede projekter på den første side i guiden JAR-eksport. Klik på linket for at vælge de refactoring-funktioner, der skal inkluderes.

Klienter kan derefter overføre en tidligere version af JAR-filen til en ny ved at bruge refactoring-funktionen Refactor > Overfør JAR-fil.... Denne refactoring-funktion opdaterer automatisk al kode, som afhænger af den tidligere version af JAR-filen, så den bruger den nye version af JAR-filen.

Søg

Find variabler og deres skrive/læse-tilladelser Du kan finde variabler og få vist deres skrive/læsetilladelser ved at vælge en id (variabel, metode eller typereference eller erklæring) og starte Søg > Forekomster i fil. Dette markerer alle referencer til denne id i den samme fil. Resultaterne vises også i oversigten Søg sammen med de ikoner, der viser variablens læse/skrivetilladelser.

Læse- og skriveadgang til et felt

Du kan også bruge funktionen Markering af forekomster til dynamisk at markere forekomster. Du kan søge i flere filer ved at anvende den generelle søgefunktion (Søg > Referencer).

Søg efter metoder med en bestemt returtype Du kan søge efter metoder med en bestemt returtype ved at bruge "* <returtype>" på følgende måde:
  • Åbn dialogboksen Søg, og klik på skillebladet Java-søgning.
  • Skriv '*' og returtypen, adskilt af et mellemrum, i Søgestreng.
  • Markér afkrydsningsfeltet Forskel på store og små bogstaver.
  • Vælg Metode og Erklæringer, og klik på Søg.

Søg efter metode med en given returtype

Filtrér søgematcher i Javadoc Som standard søger Java-søgning efter referencer i Java-kode og Javadoc. Hvis du ikke vil have vist referencer i Javadoc, kan du filtrere disse matcher ved at vælge 'Filtrér Javadoc' på menuen (trekantsymbolet) i oversigten Søg.
Filtrér potentielle søgematcher Potentielle matcher forekommer, når et problem på udførelsestidspunktet forhindrer søgeprogrammet i at opløse matchen fuldstændigt. Du kan filtrere disse matcher vha. Filtrér potentielle på menuen i oversigten Søg (trekantsymbolet).
Spor kæder til metodestart med Kaldhierarki Brug Kaldhierarki til at følge lange eller komplekse kaldkæder uden at miste den oprindelige kontekst: Vælg en metode, og klik på Navigér > Åbn kaldhierarki (Ctrl+Alt+H).

Oversigten Kaldhierarki

Kodenavigation og -læsning

Åbn et valg i Java-editoren Du kan åbne et element fra en reference i Java-editoren.
  • Vælg referencen i koden, og tryk på F3 (Navigér > Åbn erklæring)
  • Hold Ctrl-tasten nede, flyt musemarkøren hen over referencen, og klik på hyperlinket.
Navigering i hyperlinktype
Understøttelse af navigation af typen hyperlink kan konfigureres vha. afkrydsningsfeltet Understøt hyperlinknavigation på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Teksteditorer Generelt > Editorer > Teksteditorer.
Interne strukturer Tryk på Ctrl+F3 i Java-editoren for at få vist en intern struktur for et element på den aktuelle markørplacering. Eller tryk på Ctrl+O (Navigér > Hurtig struktur for at få vist en intern struktur fra den aktuelle kildefil.

Intern struktur

Interne strukturer viser overtagne medlemmer Tryk på Ctrl+O eller Ctrl+F3 igen for at tilføje overtagne medlemmer til en åben intern struktur. Overtagne medlemmer har en grå etiket. Filtrer og sortér strukturen med menuen i øverste højre hjørne.

Oversigten Hurtig struktur

Internt hierarki Find ud af, hvem der er de mulige modtagere af virtuelle kald, med Hurtigt typehierarki. Placér markøren i metodestarten, og tryk på Ctrl+T (Navigér > Hurtigt typehierarki. Oversigten viser alle typer, der implementerer metoden, med en udfyldt ikon.

Oversigten Hurtigt hierarki

Tryk på Enter for at åbne den tilsvarende metode i en editor. Tryk på Ctrl+T igen for at skifte til Supertypehierarki.

Udvidet markering Java-editoren kan markere kildekode i overensstemmelse med dens semantik (f.eks. statiske felter, lokale variabler, statiske metodekald). Du kan se de forskellige indstillinger på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Syntaksfarver Java > Editor > Syntaksfarver.

Eksempel på udvidet markering.

Foldede områder ved åbning Du kan angive de områder, der skal foldes som standard, når en editor åbnes. På indstillingssiden Åbner indstillingssiden Foldning Java > Editor > Foldning kan du se de indstillinger, du kan bruge til at tilpasse funktionen.

Indstillingssiden Foldning

Markering af forekomster Når du arbejder i editoren, kan du aktivere Markering af forekomster på værktøjslinjen (Billede af værktøjslinjeknappen Markering af forekomster) eller trykke på Alt+Skift+O. Du kan se i en fil, hvor der refereres til en variabel, metode eller type.
Editor med markerede forekomster af oplysninger
Når du vælger returtypen, vises metodens slutpunkter. Vælg en undtagelse for at få vist, hvorfra den kommer.
Editor med markerede metodeslutninger
Vælg en superklasse eller en grænseflade for at få vist metodetilsidesættelser eller implementere en metode fra den valgte supertype.
Du kan finjustere markering af forekomster på indstillingssiden Åbner siden Markering af forekomster Java > Editor > Markering af forekomster.
Du kan ændre farven på forekomster på indstillingssiden Åbner siden Annotationer Generelt > Editorer > Teksteditorer > Annotationer.
Gå til næste/forrige metode Du kan hurtigt gå til næste eller forrige metode eller felt ved at bruge
Ctrl+Skift+Pil op (Navigér > Gå til > Forrige medlem) eller Ctrl+Skift+Pil ned (Navigér > Gå til > Næste medlem)
Styring mellem annotationer Brug værktøjslinjeknapperne Næste/Forrige annotation eller Navigér > Næste annotation (Ctrl+.) og Navigér > Forrige annotation (Ctrl+,) for at navigere mellem annotationer i en Java-kildefil. På rullemenuerne for knapper kan du konfigurere, hvilke annotationer der skal stoppes:

Listen Næste/Forrige annotation

Påmindelser i Java-kode Når du koder en kommentar i Java-kildekoden med TODO, opretter Java-compileren automatisk en tilsvarende opgave som påmindelse. Når du åbner opgaven, føres du tilbage til TODO i koden. Brug indstillingssiden Åbner siden Opgavekoder Java > Compiler > Opgavekoder til at konfigurere andre særlige koder (f.eks. "FIXME"), som du vil holde styr på i opgavelisten.

Opgavekoder i editor og opgaveoversigten.

Trick i dialogboksen Åbn type
Du kan bruge dialogboksen Åbn type (Navigér > Åbn type eller knappen på værktøjslinjen) til at navigere til en type ud fra navnet på den.
  • Du kan finde typer hurtigt ved kun at skrive de store bogstaver i typenavnet: IOOBE finder IndexOutOfBoundsException
  • Hvis du vil se alle typer, der slutter med et givet suffiks, f.eks. alle test, kan du bruge *Test< til ikke at se alle typer, der indeholder Test et andet sted i typenavnet.
Dialogboksen Åbn type med camel case-matching
Fasthold hjælpebobler Du kan åbne teksten fra en hjælpeboble i et bladringsvindue ved at trykke på F2 (Redigér > Vis beskrivelse til værktøjstip). Du kan vælge og kopiere indhold fra dette vindue.

Vindue med indhold af hjælpeboble

Hjælpebobler i Java-editor Du kan se forskellige hjælpebobler i Java-editoren ved at anvende tasterne Skift, Ctrl og Alt.
Når du peger på en id med musen i Java-editoren, vises der som standard en hjælpeboble, hvor Javadoc udtrukket fra den tilsvarende kilde for elementet vises. Når du holder Ctrl-tasten nede, vises kildekoden.

Hjælpeboble, der viser elementets kode

Du kan ændre funktionsmåden og definere pegefunktionerne for andre ændringstaster på indstillingssiden Åbner siden Pegefunktioner Java > Editor > Pegefunktioner.
Udledt signatur for generisk metode
Du kan anvende hjælpebobler til at vise den udledte signatur for en generisk metode.

Hjælpeboble, der viser udledt signatur for generisk metode

Åbn og konfigurér ekstern Java-dokumentation Hvis du vil åbne Javadoc-dokumentation for en type, en metode eller et felt med Skift+F2 (Navigér > Åbn eksternt Javadoc), skal du først angive dokumentationsplaceringer for elementernes overordnede bibliotek (JAR, klassefolder) eller projekt (kildefolder).
For biblioteker skal du åbne siden Byggesti (Projekt > Egenskaber > Java-byggesti), gå til Biblioteker og udvide biblioteksnoden, hvor du kan redigere noden 'Javadoc-placering'. Dokumentationen kan være lokal på filsystemet i en folder eller et arkiv eller på en webserver.

Konfigurér Javadoc-placering i dialogboksen Java-byggesti

Gå til Projekt > Egenskaber > Javadoc-placering for typer, metoder eller felter.

Java-oversigter

Organisering af arbejdsområde med mange projekter Brug Elementer på øverste niveau > Arbejdssæt på menuen i oversigten Package Explorer for at aktivere en ny tilstand, der viser arbejdssæt som elementerne på øverste niveau. Denne tilstand gør det meget nemmere at administrere arbejdssæt, der indeholder mange projekter.

Package Explorer i Arbejdssæt-tilstand

Brug Konfigurér arbejdssæt på menuen i oversigten Package Explorer til at angive, hvilke arbejdssæt der skal angives. I dialogboksen kan du oprette nye Java-arbejdssæt, angive de arbejdssæt, der skal vises, og deres rækkefølge. Arbejdssæt kan også omorganiseres direkte i Package Explorer vha. træk og placér og kopiér/klistre.

Oversigten Erklæring Oversigten Erklæring ( Åbner oversigten Java - Erklæring Vindue > Vis oversigt > Andet... > Java > Erklæring) viser kilden til det valgte element i Java-editoren eller i en Java-oversigt.

Oversigten Erklæring

Oversigten Javadoc Der findes en Javadoc-oversigt ( Åbner oversigten Javadoc Vindue > Vis oversigt > Andet... > Java > Javadoc), som viser Javadoc for det element, der er valgt i Java-editoren eller i en Java-oversigt. Javadoc-oversigten bruger SWT-browser-widget til at vise HTML på platforme, der understøtter den.

Oversigten Javadoc

Oversigten Typehierarki og metodeimplementeringer/definitioner  For at finde ud af, hvilke typer i et hierarki der tilsidesætter en metode, skal du anvende funktionen Lås oversigt, og vis medlemmer i hierarki.
  • Vælg den metode, du vil have vist, og tryk på F4 (Navigér > Åbn typehierarki). Dette åbner oversigten Typehierarki for metodens erklæringstype.
  • Når metoden er valgt i oversigten Hierarki, skal du trykke på værktøjslinjeknappen Lås oversigt, og vis medlemmer i hierarki.
  • Oversigten Hierarki viser nu kun typer, der implementerer eller definerer den låste metode. Du kan f.eks. se, at isEmpty() er defineret i List og implementeret i ArrayList og Vector, men ikke i AbstractList.

Lås oversigt, og vis medlemmer i hierarki

Oversigten Typehierarki understøtter gruppering efter definerende type Oversigten over typehierarkimetode lader dig sortere den valgte types metode efter dens definerende typer. F.eks. kan du for AbstractList se, at den indeholder metoder, der er defineret i Object, Collection og List:

Sortér medlemmer efter definitionstype i typehierarkiet

Trick i typehierarkiet
  • Fokusér typehierarki på en ny type ved at trykke på F4 (Navigér > Åbn typehierarki) på et element eller et valgt navn.
  • Du kan åbne oversigten Hierarki ikke alene på typer, men også på pakker, kildefoldere, JAR-arkiver og Java-projekter.
  • Du kan trække og placere et element til oversigten Hierarki for at fokusere den på det element.
  • Du kan ændre retning (fra standarden lodret til vandret) i oversigten Hierarki på oversigtens værktøjsmenu.
Strukturel sammenligning af Java-ressourcer En strukturel sammenligning af Java-ressourcer ignorerer den tekstlige rækkefølge af Javaelementer som metoder og felter, og viser mere klart, hvilke elementer der er ændret, tilføjet eller fjernet.
Du har to muligheder for at initialisere en strukturel sammenligning af Java-filer:
  • Vælg to Java-kompileringsenheder, og vælg Sammenlign med > Hinanden på oversigtens kontekstmenu. Hvis der er forskel på filerne, åbnes de i sammenligningseditoren. Det øverste delvindue viser de forskellige Java-elementer. Hvis der dobbeltklikkes på ét af dem, vises kilden for elementet nederst i delvinduet.
  • I en kontekst, hvor der indgår en filsammenligning (f.eks. CVS-synkronisering), viser et dobbeltklik på en Java-fil ikke bare indholdet af filen i en tekstsammenligningsfremviser, den udfører også en strukturel sammenligning og åbner et nyt delvindue, der viser resultaterne.

Strukturel sammenligning af Java-kilde

Du kan endda ignorere kommentarer og formatændringer, når du udfører den strukturelle sammenligning: Aktivér Ignorér tom plads via sammenligningseditorens værktøjslinje eller menulisten i CVS-synkroniseringsoversigten.
Strukturel sammenligning af egenskabsfiler En strukturel sammenligning af Java-egenskabsfiler (filtype: properties) ignorerer tekstrækkefølgen af egenskaber og viser, hvilke egenskaber der er ændret, tilføjet eller fjernet.
Du har to muligheder for at initialisere en strukturel sammenligning af egenskabsfiler:
  • Vælg to filer i Package Explorer eller Navigator og vælg Sammenlign med > Hinanden på oversigtens kontekstmenu.
  • I en kontekst, hvor der indgår en filsammenligning (f.eks. CVS-synkronisering), viser et dobbeltklik på en egenskabsfil ikke bare indholdet af filen i en tekstsammenligningsfremviser, den udfører også en strukturel sammenligning og åbner et nyt delvindue, der viser resultaterne.

Strukturel sammenligning af egenskabsfiler

Hierarkisk eller flad præsentation af pakker Et punkt på menuen i oversigten Java-pakker (og Package Explorer) gør det muligt at ændre den måde, pakker vises på. Pakkepræsentation > Hierarkisk viser pakker i en træstruktur med underpakker under pakkerne. Pakkepræsentation > Flad viser dem i standardlayout som en flad liste med alle pakker og underpakker på samme niveau.
Fladt pakkelayout Hierarkisk pakkelayout
Logiske pakker Oversigten Java-pakker ( perspektivet Java-browser) sammensmelter pakker med samme navn på tværs af kildefoldere i et projekt. Skærmbilledet viser oversigten Pakker med en logisk pakke.

Java-browserperspektiv med logiske pakker

Komprimér pakkenavne Hvis pakkenavnene er meget lange, kan du konfigurere et komprimeret navn, der vises i fremviserne. Komprimeringsmønstret konfigureres på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Udseende Java > Udseende.

Konfiguration af komprimeringsmønster på indstillingssiden Java - Udseende

I dette eksempel gengives pakker på følgende måde:

Komprimerede pakkenavne

Manipulation af Java-byggesti direkte i Package Explorer I stedet for at manipulere Java-byggestien i Projekt > Egenskaber > Java-byggesti, kan du bruge funktionerne på Package Explorers kontekstmenu.
Du kan f.eks. tilføje nye kildefoldere, arkiver og biblioteker til byggestien eller inkludere eller udelade filer og foldere fra en kildefolder.

Kontekstmenuen Byggesti

Gruppering af Java-problemer
Ny i 3.2
Du kan konfigurere oversigten Problemer ved at gruppere Java-problemer i kategorier vha. Gruppér efter > Java-problemtype på oversigtens menu.

Billede af oversigten Problemer med grupperede problemer

Du kan styre, om en fejl, der kan konfigureres, skal opfattes som uoprettelig, på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Bygning Java > Compiler > Bygning.
Java-typeindikator
Ny i 3.2
Du kan aktivere Java-typeindikator på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Etiketdekorationer Generelt > Udseende > Etiketdekorationer for at finde ud af, hvad den første type i en kompileringsenhed eller klassefil er. Der vises en dekoration for grænseflader, annotationer og enums, mens almindelige klasser ikke dekoreres.

Billede af etiketdekorationen Java-typeindikator

Diverse

Projektspecifikke indstillinger Alle kodetyper og compilerindstillinger kan angives pr. projekt.
Åbn projektegenskabssiderne med Projekt > Egenskaber for et projekt, eller brug linket til indstillingerne for arbejdsområdet (f.eks. indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype) for at åbne en projektegenskabsside og aktivere projektspecifikke indstillinger.

Projektegenskabsside med afkrydsningsfeltet 'Aktivér projektspecifikke indstillinger'

De projektspecifikke indstillinger gemmes i en konfigurationsfil i projektet (i folderen '.settings'). Når du deler et projekt i et team, vil teammedlemmerne også få disse projektspecifikke indstillinger.
Adgangsregler
Adgangsregler giver dig mulighed for at gennemtvinge API-regler for typer fra biblioteker, der refereres til. På siden Java-byggesti (Projekt > Egenskaber > Java-byggesti) kan du redigere noden Adgangsregler for projekter, der refereres til, arkiver, klassefoldere og biblioteker.
Pakker eller typer i disse referencer kan klassificeres som:
  • Tilgængelig
  • Frarådes
  • Forbudt
Compileren vil markere frarådede og forbudte referencer med advarsler eller fejl i henhold til indstillingerne på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Fejl/Advarsler Java > Compiler > Fejl/Advarsler.

Dialogboks til konfiguration af adgangsregler

JUnit Vælg en JUnit-testmetode i en oversigt, og vælg Udfør > JUnit-test i kontekstmenuen eller Udfør > Udfør som > JUnit-test på hovedmenuen. Dette opretter en startkonfiguration, der udfører den valgte test.
Skjul JUnit-oversigt, til der opstår fejl eller mislykkede forsøg Du kan konfigurere oversigten JUnit, så den kun åbnes i tilfælde af fejl eller mislykkede udførelser. På den måde kan du have oversigten angivet som en hurtig oversigt og aldrig se på den, når der ikke er mislykkede test. Når der ikke er problemer med testen, vises ikonen Ingen fejl under udførelsen (antallet af små grønne firkanter vokser og angiver forløbet). Ikonen Afsluttet uden fejl vises, når testene er færdige. Hvis der opstår fejl eller mislykkede forsøg, ændres ikonen til Fejl/Ikke udført eller til Afsluttet med fejl/ikke udført, hvis testen er afsluttet, og oversigten JUnit vises.
Indholdsassistance i felter til dialogbokse Indholdsassistance (Ctrl+Mellemrum) er også tilgængelig i inputfelter i forskellige Java-dialogbokse. Se efter en lille lyspæreikon ved siden af feltet, når feltet har fokus.

Dialogboks til ny klasse

Smart placering af indsætningspunkt i dialogbokse med Java-navne
Ny i 3.2
I tekstfelter til redigering af Java-navne kan du bruge smart placering af indsætningspunktet. Brug Ctrl+Venstre og Ctrl+Højre for at stoppe ved et navns camel case-grænser (element i navn, der begynder med et stort bogstav). Brug Ctrl+Skift+Venstre og Ctrl+Skift+Højre for at udvide valget i små trin. Brug Ctrl+Delete til at slette den næste del af et navn og Ctrl+Backspace til at slette den forrige del.

Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
Ctrl+Højre:
Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
Ctrl+Skift+Højre:
Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
skriv "Equal":
Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
Ctrl+Delete:
Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
skriv "To":
Smart placering af indsætningspunkt i dialogboks
Definér præfikser og suffikser for felter, parametre og lokale variabler Du kan konfigurere et præfiks eller suffiks for felter, statiske felter, parametre og lokale variabler. Indstillingerne på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Kodetype Java > Kodetype anvendes i Indholdsassistance, hurtig rettelse og refactoring, når et variabelnavn beregnes.

Navnekonventioner på indstillingssiden Kodetype

Organisér import fungerer på mere end en enkelt fil Du kan vælge Kilde > Organisér importer for sæt kompileringsenheder, pakker, kildefoldere eller Java-projekter.
Formatér mere end én fil Vælg alle de Java-filer, der skal formateres, og vælg Kilde > Formatér for at formatere dem alle. Formateringsfunktionen er også tilgængelig i pakker, kildefoldere og Java-projekter.
Brug en specifik JRE til et projekt Ved oprettelse af nye projekter tilføjes som standard den JRE, der er valgt på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Installerede JRE'er Java > Installerede JRE'er. Åbn egenskabssiden for projektets Java-byggesti (Projekt > Egenskaber > Java-byggesti), derefter siden Biblioteker, vælg 'JRE-systembibliotek', og klik på Redigér for at angive en projektspecifik JRE. I dialogboksen 'Redigér bibliotek' kan du vælge en standard-JRE, en projektspecifik JRE eller et udførelsesmiljø, der skal tilføjes til nye projekter.

Redigér JRE-systembibliotek

Brug træk og placér Træk og placér er en nyttig erstatning for henholdsvis Redigér > Klip/Redigér > Klistre og Redigér > Kopiér/Redigér > Klistre. Hold Ctrl-tasten nede, mens du trækker, hvis du vil skifte mellem at flytte og kopiere.

Vigtigt:

  • Hvis du flytter Java-kompileringsenheder mellem pakker vha. træk og placér, fungerer det som en refactoring-flytning: Alle manglende importer tilføjes, og referencer opdateres.
  • Hvis du trækker og placerer kildeelementer som f.eks. typer eller metoder, kopieres eller flyttes kun den tilhørende kildekode. Referencer opdateres ikke.
Viderefør kode for forældelse Java-compileren kan konfigureres, så den finder forældelse, vha. indstillingerne på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Fejl/Advarsler Java > Compiler > Fejl/Advarsler.

Indstillingssiden Compiler

Med denne konfiguration er resultatet:

I.java

X.java

Y.java

Hvis du ikke kan rette brugen af en forældet konstruktion, anbefales det, at du koder den omsluttende metode, type eller felt som forældet. På den måde godkender du, at du har tilsidesat en forældet konstruktion, og forældelsesflaget videreføres til yderligere afhængigheder.

X.java

Y.java

Retablering fra abnorme inkonsistenser Hvis der skulle opstå en fejl, kan JDT finde nogle inkonsistenser, f.eks.:
  • manglende resultater i en Java-søgning eller Åbn type
  • ugyldige elementer i Package Explorer

For at genoprette konsistensen i JDT skal følgende funktioner udføres i den angivne rækkefølge.
  1. Luk alle projekter med Navigator-menufunktionen Luk projekt
  2. Afslut og genstart Eclipse
  3. Åbn alle projekter med Navigator-menufunktionen Åbn projekt
  4. Udløs en ny bygning manuelt af hele arbejdsområdet (Projekt > Ryd op...)

Fejlfinding

Start fra kontekstmenuen

Du kan udføre og udføre fejlfinding i Java-programmer fra kontekstmenuen. Du kan starte en kildefil, pakke, metode, type osv. ved at vælge Udfør som (eller Fejlfind som) > Java-program fra kontekstmenuen i en oversigt eller editor. Du kan i stedet bruge genvejstasten til start af et Java-program (Alt+Skift+D, J). Funktionen Udfør som (eller Fejlfind som) på øverste niveau tager også hensyn til det aktuelle valg eller den aktive editor.

Kontekstmenu med startindstilling

Evalueringer i fejlfinding

Evaluering af kodestykker kan foretages fra forskellige steder i fejlfindingsprogrammet. Når du vælger Vis eller Undersøg i kontekstmenuen i editoren eller oversigten Variabler, vises resultaterne i et pop op-vindue, hvis resultater kan sendes til oversigten Vis eller Udtryk.

Resultat af en undersøgelse i et pop op-vindue

Styring af oversigt i ikke-fejlfindingsperspektiv

Oversigten Fejlfinding styrer automatisk fejlfindingsrelaterede oversigter baseret på oversigtsvalg, f.eks. vises Java-oversigter for Java-stakrammer og C-oversigter for C-stakrammer. Som standard forekommer denne automatiske oversigtsstyring kun i perspektivet Fejlfinding, men du kan aktivere den for andre perspektiver via indstillingssiden Styring af oversigt, der findes på værktøjslinjenmenuen i oversigten Fejlfinding.

Miljøvariabler

Du kan angive miljøvariabler, der anvendes til at starte Java-programmer, via skillebladet System.

Skillebladet Miljø i dialogboksen Start konfigurationer

Strengudskiftning

Variabler understøttes for mange parametre i Java-programmers startkonfigurationer. De fleste felter, der understøtter variabler, har knappen Variabler... ud for sig, f.eks. felterne til program- og VM-argumenter. Feltet Overordnet type understøtter også variabler. Variablen ${java_type_name} tillader dig at oprette en konfiguration, der udfører den valgte type.

Skillebladet Argumenter i dialogboksen Start konfigurationer

Logiske strukturer

Knappen Logiske strukturer på værktøjslinjen i oversigten Variabler viser alternative strukturer for fælles typer. JDT stiller logiske oversigter for Definitioner, Samlinger og SWT-sammensætninger til rådighed. Du kan angive logiske strukturer for andre typer fra indstillingssiden Logiske strukturer.

Vektor vist som en logisk struktur i oversigten Variabler

Standard-VM-argumenter

Hvis du angiver de samme argumenter til en bestemt VM hyppigt, kan du konfigurere Standard-VM-argumenter på indstillingssiden Installerede JRE'er. Det er mere praktisk end at angive dem i hver startkonfiguration.

JRE-indstillingssiden angivet med standardargument

Stop i overordnet

Du kan bruge Stop i overordnet i et Java-programs startkonfiguration til at få programmet til at stoppe ved den første eksekvérbare overordnede metode, når du udfører den i fejlfindingstilstand.

Skillebladet Generelt med Stop i overordnet valgt

Betingede breakpoints Du kan bruge betingede breakpoints i Egenskaber for breakpoints... for at styre, hvornår et breakpoint aktuelt standser udførelsen. Du kan angive, om et breakpoint kun skal afbryde udførelsen midlertidigt, når betingelsen er sand, eller når betingelsesværdien ændres.

Betingelseseditor for breakpoint i dialogboksen Egenskaber for breakpoints

Deaktivér breakpoints

Hvis du hyppigt tilføjer og fjerner et breakpoint på samme sted, kan du deaktivere det, når du ikke har brug for det, og aktivere det igen, når det er nødvendigt. Det kan gøres ved at bruge Deaktivér breakpoint i kontekstmenuen for breakpoints eller ved at fjerne markeringen for et breakpoint i oversigten Breakpoints.

Du kan også midlertidigt deaktivere alle breakpoints ved at bruge funktionen Spring over alle breakpoints på værktøjslinjen i oversigten Breakpoints. Fejlfindingsprogrammet springer alle breakpoints over, men bevarer deres aktuelle status som aktiveret.

Deaktivér breakpoints i linealkontekstmenuen

Revidér variabelværdier

Når en programdel afbrydes midlertidigt i fejlfindingsprogrammet, kan du ændre værdierne for Java-primitive og strenge i oversigten Variabler. Vælg Skift variabelværdi på variablens kontekstmenu. Du kan også ændre værdien ved at skrive en ny værdi i delvinduet Oplysninger og ved at bruge funktionen Tildel værdi på kontekstmenuen (tastgenvejen Ctrl-S).

Skift variabelværdi i delvinduet Oplysninger

Variabelværdier i hjælpebobler Når en programdel er afbrudt midlertidigt, vises der hjælpebobler til en variabel, som markøren er placeret på, i Java-editoren, og værdien for denne variabel vises.

Hjælpebobler med variabelværdi i editoren

Placér i ramme

Når du gennemgår koden, kan du komme til at gå for langt eller springe en linje over ved et uheld. I stedet for at genstarte fejlfindingssessionen, kan du bruge funktionen Placér i ramme for hurtigt at gå tilbage til begyndelsen af metoden. Vælg den stakramme, der svarer til Java-metoden, du vil genstarte, og vælg Placér i ramme fra værktøjslinjen i oversigten Fejlfinding eller på stakrammens kontekstmenu. Den aktuelle instruktionspointer nulstilles til den første eksekvérbare sætning i metoden. Det fungerer også for stakrammer, der ikke er på øverste niveau.

Bemærk, at Placér i ramme kun er tilgængelig i fejlfinding fra VM 1.4 eller J9 VM. I visse situationer kan JVM ikke hente de ønskede rammer fra stakken. Det er f.eks. generelt umuligt at placere til bundramme af en stak eller til en ramme under en indbygget metode.

Erstatning af hot-kode Fejlfindingsprogrammet understøtter erstatning af hot-kode fra VM 1.4 eller J9 VM. Derved kan du ændre kode, som du aktuelt foretager fejlfinding i. Bemærk, at nogle ændringer, f.eks. nye eller slettede metoder, klassevariabler eller indre klasser ikke kan hot-swappes, afhængig af den support, der stilles til rådighed af en bestemt VM.
Step ind i valg

Java-fejlfindingen giver dig mulighed for at skifte til en enkelt metode i en serie af sammenkædede eller indlejrede metodestart. Markér den metode, du vil skifte til, og vælg Step ind i valg i Java-editorens kontekstmenu.

Denne funktion fungerer andre steder end i den linje, der aktuelt udføres. Prøv at udføre fejlfinding til et breakpoint, og step ind i en metode et par linjer under den aktuelle instruktionspointer.

Step ind i valg

Fasthold konsol, og lås output Output, der vises i konsollen, kan låses til en bestemt proces via funktionen Fasthold konsol på værktøjslinjen i oversigten Konsol. Der er også funktionen Scroll Lock, der forhindrer bladring i konsollen, når der tilføjes nyt output.
Opret watch-elementer Et watch-element er et udtryk i oversigten Udtryk, hvis værdi opdateres når du udfører fejlfinding. Du kan oprette watch-elementer fra Java-editoren ved at vælge et udtryk eller en variabel og vælge Watch på kontekstmenuen eller på menuen Udfør på øverste niveau.
Watchpoints

Et watchpoint er et breakpoint, der afbryder udførelsen midlertidigt, hver gang et felt benyttes eller ændres. Du kan angive et watchpoint ved at vælge et felt i oversigten Struktur og vælge Aktivér/deaktivér watchpoint på kontekstmenuen. Du konfigurerer et watchpoint ved at vælge det i oversigten Breakpoints og vælge Egenskaber... på kontekstmenuen. De vigtigste egenskaber for denne type breakpoint er afkrydsningsfelterne Adgang og Modifikation, der styrer, hvornår et breakpoint kan annullere udførelsen midlertidigt.

Dialogboksen Egenskaber for breakpoints

Programdele og overvågninger

Java-fejlfindingsprogrammet viser overvågningsoplysninger i oversigten Fejlfinding. Brug funktionen Vis overvågninger i oversigten Fejlfinding til at vise, hvilke programdele der indeholder låse, og hvilke der venter på at få en lås. Programdele, der er involveret i en baglås, markeres med rødt.

Baglåscyklusser i oversigten Fejlfinding

Stepfiltre Stepfiltre forhindrer fejlfindingsprogrammet i at afbryde angivne klasser og pakker midlertidigt, når koden gennemgås i trin. Stepfiltre fastlægges på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Filtrering af step Java > Fejlfinding > Filtrering af step. Når Brug trinfiltre er aktiveret på værktøjslinjen eller menuen i oversigten Fejlfinding, anvendes stepfiltre til alle stepfunktioner. I oversigten Fejlfinding kan den valgte stakrammes pakke eller erklæringstype hurtigt føjes til listen med filtre ved at vælge Filtertype eller Filterpakke på stakrammens kontekstmenu.
Brug scrapbogen

Hvis du vil eksperimentere med API eller teste en ny algoritme, er det oftest nemmere at bruge Java-scrapbogen end at oprette en ny klasse. En scrapbogsside er et opbevaringssted for tilfældige kodestykker, du kan udføre på et hvilket som helst tidspunkt uden en kontekst. Du kan oprette en scrapbogsside ved at oprette en ny fil med filtypen .jpage (eller ved at bruge guiden Åbner guiden Ny scrapbogsside Ny scrapbogsside). Angiv den kode, du vil udføre, og vælg den. Du kan udføre koden på 3 måder:

  • Udfør den valgte kode, og placér det returnerede resultat i en undersøgelses-pop op.
  • Udfør den valgte kode, og placér strengresultat til højre på scrapbogssiden.

    Scrapbogsside med fremvisning af resultat

  • Udfør den valgte kode, og ignorér returnerede resultater.

Disse funktioner findes på arbejdsbænkens værktøjslinje og på scrapbogssidens kontekstmenu.

Redigér
start-
konfigurationer
Hold Ctrl-tasten nede, og foretag et valg på listen Udfør eller Fejlfinding for at åbne den tilknyttede startkonfiguration for at redigere den. Startkonfigurationen kan også åbnes fra den kontekstmenu, der er knyttet til et element i oversigten Fejlfinding.
Foretrukne startkonfigurationer

Startkonfigurationer vises på listerne i Udfør/Fejlfinding i den nyeste startrækkefølge. Det er imidlertid muligt at fremtvinge, at en startkonfiguration altid vises øverst på listen ved at gøre konfigurationen til en foretrukken konfiguration. Brug funktionen Organisér Foretrukne... på den relevante liste til at konfigurere de foretrukne startkonfigurationer.

Detaljeformateringer

I oversigterne Variabler og Udtryk viser delvinduet en udvidet repræsentation af den aktuelt valgte variabel. Som standard er denne udvidede repræsentation et resultat af kald af toString() på det valgte objekt, men du kan oprette en tilpasset detaljeformatering, der kan anvendes i stedet for ved at vælge Ny detaljeformatering på variablens kontekstmenu. Denne detaljeformatering anvendes for alle objekter af samme type. Du kan få vist og redigere alle detaljeformateringer på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Detaljeformateringer Java > Fejlfinding > Detaljeformateringer.

Dialogboksen Detaljeformateringer

Udfør kode med kompileringsfejl

Du kan udføre og udføre fejlfinding i kode, der ikke er kompileret fejlfrit. Den eneste forskel på at udføre kode med og uden kompileringsfejl er, at hvis en kodelinje med en kompileringsfejl udføres, vil et af to ske:

  • Hvis indstillingen 'Afbryd udførelse midlertidigt ved kompileringsfejl' på indstillingssiden Åbner indstillingssiden Fejlfinding Java > Fejlfinding er valgt, og du udfører fejlfinding, afbrydes fejlfindingssessionen midlertidigt, som om et breakpoint var nået. Bemærk, at hvis VM understøtter erstatning af hot-kode, kan du rette kompileringsfejlen og genoptage fejlfindingen.
  • Ellers vil udførelsen blive afbrudt med en uløst kompileringsfejl.

Det er vigtigt at understrege, at så længe eksekveringsstien undgår linjer med kompileringsfejl, kan du udføre og udføre fejlfinding, som du normalt gør.

Tekstombrydning i oversigten Variabler Området Oplysninger i fejlfindingsprogrammets oversigter Variabler og Udtryk understøtter tekstombrydning, der kan aktiveres på oversigtens værktøjslinje.

Funktionen Tekstombrydning på menuen i oversigten Variabler

Kodeassistance i fejlfindingsprogrammet

Kodeassistance er tilgængelig i mange kontekster bag den skrevne kode i Java-editoren:

  • Når der angives en breakpointbetingelse
  • I delvinduet Oplysninger i oversigterne Variabler og Udtryk.
  • Når der angives et Kodestykke til detaljeformatering.
  • Når der angives kodestykker med Logiske strukturer.
  • Når der angives kode på en side i en Scrapbog.
  • I oversigten Vis.
Oplysninger om kommandolinje Du kan altid få vist den nøjagtige kommandolinje, der anvendes til at starte et program i tilstanden Udfør eller Fejlfinding, ved at vælge Egenskaber på kontekstmenuen for en proces eller fejlfinding, også hvis programmet er afbrudt.

Oplysninger om kommandolinje

Staksporings-
hyperlinks

Java-staksporing i konsollen vises med hyperlinks. Du kan placere musen over en linje i en staksporing, og markøren ændres til en hånd. Når du trykker på museknappen, åbnes den tilknyttede Java-kildefil og placerer markøren på den tilsvarende linje. Når du trykker på museknappen på undtagelsesnavnet øverst i staksporingen, oprettes der et undtagelsesbreakpoint.

Staksporing i oversigten Konsol med hyperlinks