Projekt tjekket ud med andet CVS-værktøj

Det er muligt at bruge et CVS-projekt, der er tjekket ud vha. et andet CVS-værktøj i Eclipse. Ved overførsel til Eclipse er der mange, som er bekymrede, fordi de allerede har tjekket deres CVS-projekt ud på den lokale computer. Du behøver ikke at tjekke indholdet ud igen for at oprette et projekt i Eclipse. Når et sådant projekt importeres til Eclipse, kan CVS-plugin'en registrere, at der findes CVS-foldere, og starte på at dele projektet automatisk. Men der er nogle tilfælde, hvor dette ikke sker, og projektet skal deles mantuelt i Eclipse for at aktivere CVS Team-menufunktionerne.

Sådan deler du et CVS-projekt, der allerede er tjekket ud:

  1. Vælg det projekt, du vil dele, i en af navigationsoversigterne.
  2. Vælg Team > Del projekt... på projektets pop op-menu. Guiden Del projekt åbnes.
  3. Vælg CVS på listen over tilgængelige udbydere af opbevaringssteder, og klik på Næste for at fortsætte til næste side. Bemærk: Hvis CVS ikke findes på listen, kan funktionen være deaktiveret. Hvis du klikker på Vis alle guider, bliver den synlig.
  4. Den næste side viser de delingsoplysninger, der findes i projektets CVS-folder. Klik på Afslut for at dele projektet og aktivere CVS Team-menufunktioner.

Relaterede begreber
Teamprogrammering med CVS
Synkronisér med CVS-opbevaringssted

Relaterede opgaver
Del nyt projekt vha. CVS

Relateret reference
CVS