Sisältyvät lisäosat

Lisäosat ja fragmentit -sivulla on luettelo kaikista lisäosista ja fragmenteista, jotka tulee pakata tuoteominaisuuteen. Sivulla määritetään myös näiden lisäosien ja fragmenttien ominaisuudet.

 

Lisäosaluettelo

Lisäosien ja fragmenttien luettelossa ovat kaikki tuoteominaisuuteen suoraan sisältyvät lisäosat ja fragmentit.

Lisäosat

Napsauttamalla Lisää...-painiketta voit selata käytettävissä olevien lisäosien luetteloa ja valita luetteloon lisättäviä lisäosia.

Viitattujen lisäosien ensisijainen versiointiskeema on määrittää niille 0.0.0-versio. Tämä on erityisarvo, jonka lisäosan todellinen versio korvaa, kun tuoteominaisuus viedään. Tämä valinta on erityisen hyödyllinen, jos lisäosien versiot sisältävät qualifier-segmentin.

 

Lisäosan tiedot

Päivitystenhallinta käyttää lisäosan tietoja ohjeinaan määrittämään, mitä tuoteominaisuuden sisältämistä lisäosista asennetaan sekä miten ja milloin ne asennetaan.

Lisäosan tiedot

Latauskoko ja Asennuskoko ovat valinnaisia vihjeitä, jotka on määritetty, jotta päivitystenhallinta voisi toimittaa hyödyllistä käyttäjäpalautetta asennettavasta tuoteominaisuudesta.

Valinta Pura lisäosa-arkisto asennuksen jälkeen määrittää, puretaanko (eli tiivistetäänkö) lisäosa vai jätetäänkö se JAR-arkistoon asennuksen jälkeen.

Jos lisäosa tai fragmentti sisältää käyttöympäristökohtaista koodia, ympäristön olot tulee määrittää ja liittää kyseiseen lisäosaan tai fragmenttiin.