CVS-tietovarastonäkymä, joka on osa CVS-tietovaraston tarkastelu -perspektiiviä, näyttää CVS-tietovarastopaikat, jotka olet lisännyt työympäristöön. Sijainnin laajennus näyttää päähaaran (HEAD), projektin versiot ja haarat kyseisessä tietovarastossa.Voit laajentaa projektin versioita ja haaroja enemmän, jolloin näkyviin tulee niihin sisältyviä kansioita ja tiedostoja.
Tämän näkymän ponnahdusvalikon avulla voit määrittää uusia tietovarastopaikkoja. CVS-tietovarastonäkymän avulla voit kuitata resursseja ulos tietovarastosta työympäristöön, määrittää näkymässä näkyvät haarat ja versiot, tarkastella resurssin historiatietoja ja verrata resurssiversioita.
Seuraavassa on esitetty CVS-tietovarastonäkymä:
Tietovarastonäkymässä on kahdenlaisia kansioita. Enimmäkseen niitä voi käsitellä samalla tavalla. Ne voi siis kuitata ulos tietovarastonäkymästä ja niin edelleen. Joissakin tapauksissa moduuleja ei kuitenkaan voi laajentaa tietovarastonäkymässä, vaikka ne voi kuitata ulos.
![]() |
CVS-moduuli, johon on määritetty vastaavuus CVS-palvelimen kansioon. |
![]() |
Tietovaraston CVSROOT/modules-tiedostossa määritetty CVS-moduuli. |
Kuten muillakin työympäristön näkymillä, CVS-tietovarastonäkymällä on oma työkalurivinsä. Työkalurivin painikkeiden avulla voit verestää näkymän, siirtyä siinä ja luoda uusia tietovarastopaikkoja. Työkalurivissä on myös avattava valikko, jonka avulla voit suodattaa näkymän työaineiston mukaan.
Tämä komento piirtää näkymän uudelleen näyttäen tietovarastopaikat näkymän pääobjekteina.
Tämä komento piirtää näkymän uudelleen näyttäen pääobjektit, jotka olivat näkyvissä juuri ennen edellistä Takaisin-komentoa.
Tämä komento piirtää näkymän uudelleen niin, että valitun merkinnän aliobjektit ovat näkymän pääobjekteja.
Tämä komento verestää tietovarastonäkymän sisällön.
Tämä komento pienentää tietovarastonäkymän kaikki laajennetut merkinnät.
Tämä komento tuo näkyviin ohjatun toiminnon, jonka avulla voit määrittää uuden tietovarastopaikan.
Otsikkorivin avattavan valikon avulla voit suodattaa tietovarastonäkymää työaineiston mukaan.
Tietovarastonäkymän pikavalikon avulla voit toteuttaa erilaisia toimintoja.
Tämä komento tuo näkyviin ohjatun toiminnon, jonka avulla voit määrittää uuden tietovarastopaikan (sama kuin työkalurivin Lisää CVS-tietovarasto).
Tämä komento on käytettävissä tietovarastopaikassa ja Päivämäärä-luokkamerkinnöissä. Se tuo näkyviin valintaikkunan, jossa voit määrittää päivämäärätunnisteen, joka lisätään tietovarastonäkymän paikkamerkinnän Päivämäärä-luokkaan.
Tämä komento kuittaa ulos valitut CVS-moduulit työympäristön projekteihin samannimisinä kuin etämoduulit (niiden etämoduulien osalta, jotka ovat kansioita palvelimessa) tai projekteihin moduulissa määritetyllä nimellä (jos moduuli on määritetty palvelimen CVSROOT/modules-tiedostossa).
Tämä komento avaa ohjatun uloskuittaustoiminnon, jonka avulla voit määrittää, kuinka valitut etämoduulit kuitataan ulos työympäristöön.
Tämä komento versioi valitun resurssin nykyisen haaran sisällön perusteella.
Tämä komento versioi valitun resurssin nykyisen haaran sisällön perusteella ja siirtää tunnisteen aiemmin merkityistä resursseista, jos tarpeen.
Tämä komento vertaa kahta valittua resurssia.
Tämä komento vertaa valittua kansiota saman kansion haaraan tai versioon.
Tämä komento noutaa kaikki valitun objektin alikansiot kerralla.
Tämä komento poistaa valitun tietovaraston sijainnin. Huomaa, että kaikkien tämän tietovaraston vastineiksi määritettyjen projektien vastaavuusmääritys on ensin poistettava.
Tämä komento verestää tietovaraston kansiorakenteen.
Tämä komento aloittaa ohjatun toiminnon, jonka avulla voit selvittää valitun kansion tietovaraston haara- ja versiotunnisteet, jotta ne voi lisätä tietovarastonäkymään ja niiden avulla voi selata niillä merkittyjä resursseja.
Tämä komento on käytettävissä tietovarastopaikkamerkinnöissä. Sen avulla voit verestää tunnettujen haarojen ja versioiden luettelon, jonka sisältö näkyy valittujen projektien tietovarastonäkymässä. Tämä komento käyttää kunkin projektin määritettyjä automaattisesti verestettäviä tiedostoja. Jos komento ei onnistu jonkin projektin osalta, valitse tiedostot käyttämällä projektiin Määritä haarat ja versiot -komentoa.
Tämä komento lisää valitun projektin projektiluetteloon, joka näkyy määritetyssä haarassa tietovarastonäkymässä. Tämä komento muokkaa vain tietovarastonäkymää eikä vaikuta tietovarastoon mitenkään. Jos haluat lisätä projektin haaraan, voit toteuttaa Merkitse aiemmin luodulla -komennon tämän komennon jälkeen.
Tämä komento avaa valitun tiedoston muokkausohjelmassa. Koska tietovaraston muutosversioita ei voi muuttaa, muokkausohjelma toimii vain luku -tilassa. Muokkaus ei ole mahdollista.
Tämä komento tuo näkyviin tiedoston sisällön huomautuksineen, jotka yksilöivät tiedoston kunkin koodirivin tekijän.
Tämä komento tuo valitun tiedoston muutosversioiden historiatiedot näkyviin historianäkymään.
Tämä komento on käytettävissä tietovarastopaikkamerkinöissä. Sen avulla voit muokata mitä tahansa paikan ominaisuutta. Sen avulla voit myös määrittää näyttönimen ja palvelimen koodauksen, jonka avulla tiedostopolut käännetään ja huomautukset vahvistetaan työaseman ja palvelimen välillä (mutta se ei vaikuta tiedostojen sisältöön).
Ryhmäohjelmointi CVS-järjestelmässä
CVS-tietovarastot
Haarat
Versiot
Paikalliset historiatiedot
CVS-tietovarastopaikan luonti
CVS-tietovarastopaikan hylkäys
CVS-tietovarastonäkymän verestys
CVS-tietovarastopaikan ominaisuuksien muuttaminen
Projektin uloskuittaus CVS-tietovarastosta
Työympäristön resurssien korvaus
Uuden projektin määritys yhteiskäyttöön CVS-hallinnan avulla
Tiedoston muutoshistorian tarkastelu