Päätuoteominaisuuden mukautus

Tuotteen mukautus toimii eri tavalla, kun käytetään ensisijaisen tuoteominaisuuden menetelmää. Tuoteominaisuuden tuotteistustiedot sijaitsevat lisäosassa, joka yksilöidään ensisijaisen tuoteominaisuuden avulla (tai samannimisen lisäosan, jos ensisijaista tuoteominaisuutta ei ole määritetty). Tiedostot, jotka määrittävät kuvitteellisen acmeweb-sovelluksen tuotteistustiedot, on korostettu seuraavassa mallihakemistorakenteessa:

acmeweb/
	acmeweb.exe (tuotteen ohjelmatiedosto - kutsuu eclipse.exe-tiedoston ja määrittää ensisijaisen tuoteominaisuuden)
	eclipse/
		.eclipseproduct
		eclipse.exe
		startup.jar
		install.ini
		.config/
		platform.cfg
		jre/
		features/
			com.example.acme.acmefeature_1.0.0/    (ensisijainen tuoteominaisuus)
				feature.xml
		plugins/
			com.example.acme.acmefeature_1.0.0/    (ensisijaisen tuoteominaisuuden lisäosa. Sisältää tuotteistustiedot.)
				plugin.xml
				about.ini
				about.html
				about.mappings
				about.properties
				acme.png
				plugin_customization.ini
				splash.jpg
				welcome.xml
			com.example.acme.acmewebsupport_1.0.0/
			...
		links/
			...

Tuotteen tuotteistustiedot on määritetty ensisijaiseen tuoteominaisuuteen liittyvässä lisäosassa.  Tuotteessa on useita mukautettavissa olevia osia. Tuotetason mukautukset on määritetty about.ini-tiedoston ja muiden siinä kuvattujen tiedostojen avulla. Tuotteet voivat hallita myös muiden lisäosien oletusasetusten arvoja. Tämä tapahtuu plugin_customization.ini-tiedoston avulla.

Seuraavassa viitataan jälleen mallituotteen ensisijaisen tuoteominaisuuden lisäosaan ja tarkastellaan lähemmin, kuinka tuote mukautetaan.

com.example.acme.acmefeature_1.0.0/
		plugin.xml
		about.ini
		about.html
		about.mappings
		about.properties
		acme.png
		plugin_customization.ini
		plugin_customization.properties
		splash.bmp
		welcome.xml

Tässä tarkastellaan samoja mukautuksia, joita tarkasteltiin tuotteiden laajennuspisteessä, ja keskitytään siihen, kuinka määritykset eroavat, kun käytetään ensisijaisen tuoteominaisuuden menetelmää.

Tietoja-valintaikkunat

Kuten tuotetason mukautuksessa mainittiin, kaikkien tuoteominaisuuksien ja lisäosien on lisättävä about.html-tiedosto, jossa on tietoja kyseisestä lisäosasta.

Ensisijainen tuoteominaisuus toimittaa myös koko tuotteen tiedot ja kuvat. Nämä tiedot määritetään lisätiedostojen avulla.

Ikkunakuvat

16x16 pikselin värikuvaa voi käyttää tuotteen luomien ikkunoiden tuotteistamiseen. Se tulee näkyviin tuoteikkunoiden vasemmassa yläkulmassa. Se määritetään about.ini-tiedoston windowImage-määritteessä. Polku on määritettävä lisäosan suhteellisena polkuna. Edellä esitetyn hakemistorakenteen asianmukainen merkintä olisi seuraava:

windowImage=acme.png

Esittelysivu

Lisäosien, jotka käyttävät Eclipse-ympäristön version 2.1 esittelymenetelmiä, on määritettävä esittelysivun tiedosto about.ini-tiedoston welcomePage-määritteessä. Polku on määritettävä lisäosan suhteellisena polkuna. Edellä esitetyn hakemistorakenteen asianmukainen merkintä olisi seuraava:

welcomePage=welcome.xml

Voit määrittää tiedostolle myös kansallisen kielen haun. (Lisätietoja on kohdassa Paikallistunnuskohtaiset tiedostot.)

welcomePage=$nl$/welcome.xml

Aloitusruudut

Tuotteen aloitusruutu on ensisijaisen tuoteominaisuuden lisäosahakemistossa olevassa splash.bmp-tiedostossa. Toimitettavan kuvan tulisi olla 24-bittinen värikuva BMP-muodossa (RGB-muoto), ja sen koon pitäisi olla noin 500x330 pikseliä. Jos aloitusruutua on tarpeen mukauttaa eri paikallistunnuksia varten, ne voi sijoittaa ensisijaisen tuoteominaisuuden lisäosan fragmenttiin.

Oletusasetusten oletusarvot

Plugin_customization.ini-tiedoston avulla määritetään oletusasetusten oletusarvot muiden lisäosien määrittämille oletusasetuksille. Tämä tiedosto on java.io.Properties-muodossa oleva tiedosto. Yleensä tämän tiedoston avulla määritetään arvot oletusasetuksille, jotka julkaistaan osana lisäosan julkista sovellusohjelmaliittymää. Toisin sanoen otat riskin, jos viittaat oletusasetuksiin, joita lisäosat käyttävät, mutta joita ei ole määritetty muodollisesti sovellusohjelmaliittymässä.  

Eräs yleinen mukautus on se, että määritetään työympäristön oletusperspektiivi. Kyseinen oletusasetus on määritetty org.eclipse.ui-lisäosassa.   Seuraavassa esimerkissä oletetaan, että tuote aloitetaan niin, että oletusperspektiivinä on resurssiperspektiivi.

org.eclipse.ui/defaultPerspectiveId=org.eclipse.ui.resourcePerspective

Jos huomaat, että on tarpeen muuttaa jonkin toisen lisäosan oletusasetusten oletusarvoa, selvitä kyseisen lisäosan sovellusohjelmaliittymän ohjeista, onko oletusasetus julkinen.

Plugin_customization.properties-tiedosto sisältää plugin_customization.ini-tiedoston käännetyt merkkijonot.