Muistilistaobjektin laajennus
Tunnus:
org.eclipse.ui.cheatsheets.cheatSheetItemExtension
Käytettävissä versiosta:
3.0
Kuvaus:
Tätä laajennuspistettä voi käyttää, kun muistilistaan vaiheeseen halutaan lisätä uusi painike.
Uusi määrite voidaan lisätä muistilistan sisältötiedoston item-tunnisteeseen. Kun muistilistakehys lukee kyseisen määritteen arvon,
se tarkistaa, onko tähän laajennuspisteeseen rekisteröity määritteen käsittelevä luokka. Muistilistan sisältötiedostossa
olevaa määritteen nimeä verrataan kaikkiin rekisteröityjen cheatsheetItemExtension-laajennuspisteen toteutusten itemAttribute-määritteen arvoihin. Jos vastine löytyy, muistilistakehys lataa määritetyn objektimääritteen käsittelyluokan ja lähettää sille muistilistan sisältötiedostoon määritetyn määritteen käsittelykutsun.
Muistilistakehys voi käyttää luokkaa myös sen jälkeen, kun luokka on jäsentänyt objektimääritteen arvon. Kun objekti hahmonnetaan muistilistanäkymään, tätä luokkaa pyydetään käsittelemään osien lisäys yhdistelmään. Tähän yhdistelmään lisätyt objektit näkyvät muistilistavaiheessa (nykyisessä versiossa ohjekuvakkeen vieressä). Se näytetään vain määritteen sisältäneen item-tunnisteen (muistilistan sisältötiedostossa) määrittämässä vaiheessa.
Tätä laajennuspistettä suositellaan käytettäväksi pienen (16 x 16) valintaikkunan avaamispainikkeen lisäämiseen.
Merkintärakenne:
<!ELEMENT extension (itemExtension)*>
<!ATTLIST extension
point CDATA #REQUIRED
id CDATA #IMPLIED
name CDATA #IMPLIED>
- point - kohteena olevan laajennuspisteen tarkennettu
tunnus
- id - laajennusilmentymän valinnainen tunnus
- name - laajennusilmentymän valinnainen nimi
<!ELEMENT itemExtension EMPTY>
<!ATTLIST itemExtension
itemAttribute CDATA #REQUIRED
class CDATA #REQUIRED>
Tämän objektilaajennuksen avulla voidaan lisätä elementtejä muistilistan vaiheisiin. Tätä laajennuspistettä voi käyttää kuvakkeiden ja painikkeiden lisäämiseen muistilistan vaiheisiin (tässä
versiossa lisätyt objektit näkyvät ohjekuvakkeen vieressä).
Käytettävät määritteet ovat muistilistan item-tunnisteeseen lisättävän määritteen nimi ja luokka, joka käsittelee muistilistan sisältötiedoston määritearvon jäsennyksen, kun muistilista ladataan. Määritteen arvon on oltava merkkijono. Määritetyllä luokalla on oltava aliluokka org.eclipse.ui.cheatsheets.AbstractItemExtensionElement
. Kun muistilistan sisältötiedosto on jäsennetty ja ladattu, muistilistan vaiheeseen lisätään määritetyt kuvat tai painikkeet (tässä versiossa ne lisätään ohjepainikkeen viereen) kutsumalla laajennuspisteessä määritettyä luokkaa uudelleen.
- itemAttribute - sen määritteen nimi merkkijonomuodossa, joka sijoitetaan muistilistan sisältötiedoston item-tunnisteen arvoksi. Jos tämä arvo vastaa muistilistan sisältötiedoston item-tunnisteesta jäsennettyä määritettä, määritetty luokka ladataan ja sille annetaan käsky jäsentää määritteen arvo w3 DOM -määritysten mukaisesti. Kyseistä luokkaa käytetään lisäksi myöhemmin lisättäessä yhdistelmään ohjausobjekteja (yleensä kuvia tai painikkeita), jotka näkyvät määritetyn objektin mukaisessa muistilistan vaiheessa (tässä versiossa objektit näkyvät vaiheen ohjepainikkeen vieressä).
- class - sen luokan tarkka nimi, joka käyttää aliluokkaa
org.eclipse.ui.cheatsheets.AbstractItemExtensionElement
muistilistan sisältötiedoston tuntemattomien määritteiden käsittelyssä ja muistilistan vaiheiden laajennuksessa. Tämän luokan on oltava julkinen ja siinä on oltava julkinen yhden argumentin konstruktori, joksi voi määrittää määritteen nimen.
(a String
).
Esimerkkejä:
Seuraavassa on tämän laajennuspisteen toteutusesimerkki:
<extension point=
"org.eclipse.ui.cheatsheets.cheatSheetItemExtension"
>
<itemExtension
itemAttribute=
"xyzButton"
class=
"com.example.HandleParsingAndAddButton"
>
</itemExtension>
</extension>
Tämän laajennuksen item-määrite on seuraava:
<item title=
"XYZ-nimi"
xyzButton=
"/icon/button.gif"
/>
Huomaa, että item-tunnisteen määritteen arvo voi olla mikä tahansa. Tämä johtuu siitä, että kyseisen määritteen
jäsentävä luokka on HandleParsingAndAddButton, joka tässä esimerkissä jäsentää määritteeksi
merkkijonon /icon/button.gif. Myöhemmin näiden tietojen perusteella ladataan gif-tiedosto, jota
käytetään uuden painikkeen kuvakkeena.
API-tiedot:
API-tiedot ovat org.eclipse.ui.cheatsheets.AbstractItemExtensionElement-elementin Javadoc-ohjeissa.
Toimitettu toteutus:
Tässä versiossa ei ole toimitettua toteutusta.
Copyright (c) 2004, 2006 IBM Corporation and others.
All rights reserved. This program and the accompanying materials are made
available under the terms of the Eclipse Public License v1.0 which accompanies
this distribution, and is available at http://www.eclipse.org/legal/epl-v10.html