Find problemer i koden

I dette afsnit får du en gennemgang af de forskellige indikatorer, der angiver problemer i koden.

Byggeproblemer vises i oversigten Problemer og annoteres i den lodrette lineal i kildekoden.

  1. Åbn junit.framework.TestCase.java i editoren fra oversigten Package Explorer.
  2. Tilføj en syntaksfejl ved at slette semikolonet sidst i pakkeerklæringen i kildekoden.

    Editor med manglende semikolon

  3. Klik på knappen Gem. Projektet bygges igen, og problemet angives på flere forskellige måder:

    Problemmarkering i Package Explorer, editor og oversigten Opgaver

  4. Du kan placere markøren over problemmarkeringen på den lodrette lineal for at få vist en beskrivelse af problemet.

    Placering over problemmarkering

  5. Klik på knappen Luk ("X") på editorskillebladet for at lukke editoren.
  6. Vælg en problem på listen i oversigten Problemer. Åbn kontekstmenuen, og vælg Gå til. Filen åbnes i editoren på det sted, hvor problemet er.

    Oversigten Problemer

  7. Ret problemet i editoren ved at tilføje semikolonet. Klik på knappen Gem. Projektet bygges igen, og problemindikatorerne forsvinder.
  8. Vælg metoden getName() i oversigten Struktur. Editoren bladrer frem til denne metode.
  9. Ret den returnerede variabel fName i første linje i metoden til fTestName. Mens du skriver, vises en understregning, der fremhæver problemet, på fTestName, for at angive at der er et problem. Placér markøren over det fremhævede problem for at få vist en beskrivelse af problemet.
  10. På markeringslinjen vises en markering i form af en lyspære. Lyspæren signalerer, at du kan få forslag til rettelse af problemet.

    Lyspære og problemfremhævningslinje

  11. Klik for at placere markøren over den fremhævede fejl, og vælg Hurtig rettelse på redigeringsmenulinjen. Du kan også trykke på Ctrl+1 eller venstreklikke på lyspæren. Du får vist en dialogboks med mulige rettelser.

    Rettelsesforslag

  12. Vælg 'Skift til fName' for at rette problemet. Problemfremhævningslinjen forsvinder, når rettelsen er foretaget.
  13. Luk filen uden at gemme.
  14. Du kan konfigurere, hvordan problemer skal angives, på indstillingssiden Gå til indstillingssiden Annotationer Generelt > Editorer > Teksteditorer > Annotationer.
Relaterede begreber

Java-editor
Java-oversigter
Java-byggeprogram

Relateret reference

Indstillingssiden for Editor
Hurtig rettelse