Lisäosat
Lisäosat-näkymässä on yhtenäinen näkymä kaikista työtilassa kehitettävistä lisäosista ja kohdekäyttöympäristön muodostavista lisäosista. Näkymän saa käyttöön valitsemalla vaihtoehdot
Ikkuna > Näytä näkymä > Muu... > PDE > Lisäosat
.
Työtilan lisäosat
Työtilan lisäosa näkyy näkymässä keltasinisen projektikansiokuvakkeen kera. Sen sisältöä ei näytetä, koska näkymän ei ole tarkoitus toimia kuten navigaattorin ja pakettien selausnäkymän. Voit avata lisäosan manifest-tiedoston PDE-lisäosan manifest-tiedoston muokkausohjelmassa kaksoisnapsauttamalla lisäosaa.
Kohdelisäosat
Kohdelisäosa näkyy näkymässä tavallisen sinikeltaisen lisäosakuvakkeen kanssa (tai liilankeltaisen, jos kyse on fragmentista). Jos lisäosa on tallennettu JAR-tiedostona, sitä ei voi laajentaa. Litteät lisäosat sen sijaan ovat laajennettavia, ja voit selata niiden rakennetta ja sisältöä. Voit avata kohteen manifest-tiedoston PDE-lisäosan manifest-tiedoston muokkausohjelmassa kaksoisnapsauttamalla lisäosan JAR-tiedostoa tai yhtä litteän lisäosan manifest-tiedostoista.
Toiminnot
Lisäosat-valikossa valittujen lisäosien pikavalikossa on käytettävissä useita hyödyllisiä toimintoja:
Suodatus
Näkymän työkalurivin avattavassa valikossa on käytettävissä useita suodattimia, joiden avulla voit näyttää ja piilottaa työtilan ja käytöstä poistetut kohdelisäosat.