Toisen käyttäjän tekemät muutokset

Nyt kun Fred on tuonut projektin työtilaansa, hänen on muokattava useita tiedostoja. Hänen on synkronoitava työtilansa tietovaraston kanssa ennen muutosten vahvistusta.

Fredin on toimittava seuraavasti:

  1. Hän muokkaa file1.txt-tiedostoa seuraavasti:
    Alkuperäinen sisältö:
    Tässä on sisältö
    tiedostoon 1.
        
    Uusi sisältö (muutokset on lihavoitu):
    Tässä on sisältö
    Fredin päivitys
    tiedostoon 1.
        
  2. Hän muokkaa file2.txt-tiedostoa seuraavasti:
    Alkuperäinen sisältö:
    File2 on pieni
    tekstitiedosto.
        
    Uusi sisältö (muutokset on lihavoitu):
    File2 on (Fredin muokkaus) pieni
    tekstitiedosto.
        
  3. Varmista, että navigaattorinäkymässä näkyvä resurssin CVS-tila päivittyy. Huomaa, että Fredin muokkaamien kahden tiedoston edessä on merkki >. navigaattorinäkymä
  4. Fred voi vahvistaa tekemänsä muutokset tietovarastoon jommallakummalla seuraavista tavoista:

    Usein on helpointa valita projekti, joten tee nytkin niin. Valitse projekti ja valitse sitten sen pikavalikosta Ryhmä > Synkronoi tietovaraston kanssa. Kun järjestelmä kysyy, haluatko vaihtaa ryhmän synkronointiperspektiiviin, valitse vaihtoehto Kyllä.

  5. Kun synkronointinäkymä avautuu, Fred voi selata tekemiään muutoksia. Lopuksi hänen pitäisi vahvistaa file1.txt- ja file2.txt-tiedostoihin tehdyt muutokset valitsemalla synkronointinäkymästä JanesTeamProject-projekti ja valitsemalla sen pikavalikosta Vahvista muutokset -vaihtoehto. Vahvistuskommentti on kirjoitettava ennen muutosten vahvistusta.