Resurssien vahvistuksen yhteydessä on usein resursseja, joita käyttäjä ei halua tallentaa tietovarastoon. Ulkoiset muokkausohjelmat saattavat esimerkiksi luoda projektiin väliaikaistiedostoja, .java-tiedostojen kääntäminen saattaa luoda .class-tiedostoja, ja jotkin koontitoiminnot saattavat luoda binaaritiedostoja. Nämä tiedostot saattavat yhdessä olla varsin suuria. Järjestelmä saattaa myös luoda ne uudelleen aina koonnin yhteydessä, jolloin lähteviä muutoksia voi olla paljon. Tällaisia tiedostoja ei kuitenkaan kannata sijoittaa tietovarastoon tai määrittää yhteiskäyttöön ryhmän muiden jäsenten kanssa.
CVS-ryhmäjärjestelmässä on kaksi toisiinsa liittyvää tehtävää, joiden avulla voit määrittää tietovarastoon tallennettavat tiedostot: resurssin lisäys versionhallintaan ja resurssin ohitus.
CVS-ryhmäjärjestelmä ei lisää tiedostoja automaattisesti versionhallintaan. Sen sijaan käyttäjä voi halutessaan lisätä tiedostoja versionhallintaan. Sen voi tehdä valitsemalla Ryhmä > Lisää versionhallintaan -valikon.
Kun komentoa käytetään tiedostoon, järjestelmä lisää tiedoston versionhallintaan. Tällöin CVS-tietovarasto luo välittömästi merkinnän, jonka avulla se voi ylläpitää tiedoston historiatilaa. Järjestelmä tekee tämän, ennen kuin tiedostoa edes vahvistetaan tietovarastoon.
Kun lisäät kansion tai projektin, toiminto etenee rekursiivisesti alikansioihin ja lisää löytämänsä tiedostot versionhallintaan, jos tiedostoja ei erikseen ole määritetty ohitettaviksi.
Vihje: Jos tiedostojen vahvistuksen yhteydessä valinta sisältää joko suoraan tai rekursiivisesti sellaisia tiedostoja, joita ei ole lisätty versionhallintaan, järjestelmä kysyy käyttäjältä, tuleeko tiedostot lisätä vai ei. Tämän toiminnon avulla varmistetaan, etteivät sellaiset uudet resurssit jää vahvistamatta, jotka ovat vahingossa jääneet lisäämättä.
Käytettävissä on useita välineitä, joiden avulla käyttäjä voi määrittää versionhallinnasta poisjätettävät resurssit:
Vihje: Kun resurssissa on otettu käyttöön versionhallinta, sitä ei voi ohittaa helposti. Tämän takia resurssien lisäys versionhallintaan on tehtävä erillisellä komennolla.
Ryhmäohjelmointi CVS-järjestelmässä
Yleisen ohitusperusteen luonti
CVS-ympäristön .cvsignore-tiedoston käyttöönotto
Muutosten vahvistus
Päivitys