Felsöka programmen

I det här avsnittet felsöker du ett Java-program.

  1. I paketutforskarvyn i Java-perspektivet dubbelklickar du på junit.samples.VectorTest.java så att den öppnas i en redigerare.
  2. Placera markören på den vertikala linjalen längs den vänstra kanten i redigeringsområdet på följande rad i metoden setUp():

    fFull.addElement (new Integer(1));

    och dubbelklicka på linjalen så att en brytpunkt infogas.

    VectorTest.java editor med tillagd brytpunkt

    Brytpunktsikonen visar brytpunktens status.  Den vanliga blå brytpunktsikonen betecknar att brytpunkten har angetts men ännu inte installerats.  

    Obs! När klassen har lästs in med Java VM installeras brytpunkten och en kryssmarkering visas över brytpunktsikonen.

  3. I paketutforskarvyn markerar du paketet junit.samples och väljer Felsök som och sedan Java-programmet.  När du kör ett program från ett paket uppmanas du välja en typ från alla klasser i paketet som definierar en huvudmetod
  4. Välj alternativet VectorTest i dialogrutan och klicka sedan på OK.

    Dialogruta för att välja typ

  5. Programmet körs tills brytpunkten nås.  När brytpunkten påträffas stoppas körningen och du tillfrågas om du vill öppna felsökningsperspektivet. Klicka på Ja. Lägg märke till att processen fortfarande är aktiv (inte avslutad) i felsökningsvyn. Andra trådar kan fortfarande köras.

    Felsökningsperspektiv

    Obs! Brytpunkten har nu en kryssmarkering eftersom klassen VectorTest har lästs in i Java VM.
  6. I redigeraren i felsökningsperspektivet markerar du new Vector() på raden ovanför den där brytpunkten är infogad, och på sammanhangsmenyn väljer du Inspektera.

    VectorTest.java-redigerare med markerad brytpunktsrad där sammanhangsmenyn visas

  7. Uttrycket utvärderas i sammanhanget för den aktuella stackramen, och i ett snabbfönster visas resultaten. Du kan skicka ett resultat till uttrycksvyn genom att trycka på den tangentbindning som visas i snabbfönstret.
  8. Uttrycket som du utvärderar medan du felsöker ett program visas i den här vyn. Om du vill ta bort ett uttryck efter att du har arbetat med det markerar du uttrycket och väljer Ta bort på sammanhangsmenyn.
  9. I variabelvyn (tillgänglig på en flik tillsammans med uttrycksvyn) visas värdena för variablerna i den markerade stackramen. Expandera trädet this.fFull i variabelvyn till du kan se elementCount.
  10. Variablerna (t.ex. elementCount) i variabelvyn ändras när du stegar igenom VectorTest i felsökningsvyn.  Om du vill stega genom koden klickar du på knappen Stega över (Stega över).  Körningen fortsätter på nästa rad i samma metod eller, om du befinner dig vid slutet av en metod, i den metod som den aktuella metoden anropades från.

    Variabelvyn

  11. Pröva några andra stegknappar (Stega in i Stega in i, Stega tillbaka Stega tillbaka) när du vill stega genom koden.  Lägg märke till skillnaderna i stegningsteknikerna.
  12. Du kan avsluta en felsökningssession genom att tillåta programmet att köras till slutet eller genom att avsluta det.

Närliggande begrepp
Brytpunkter
Fjärrfelsökning
Lokal felsökning

Närliggande uppgifter
Lägga till brytpunkter
Återuppta körning av stoppade trådar
Köra och felsöka
Stoppa trådar

Närliggande referens
Felsökningsinställningar
Felsökningsvy
Kör - menyalternativ
Kör/felsök - vertygsfältsåtgärder
Brytpunktsvy
Konsolvy
Visningsvy
Uttrycksvy
Variabelvy