Ersätta resurser i arbetsmiljön
Så här ersätter du resurser i arbetsmiljön med versioner från lagret:
- Markera en resurs i någon av navigeringsvyerna.
- På resursens snabbmeny väljer du något av följande menyalternativ:
- Ersätt med > Senaste från <Grennamn> eller <Version>-
Ersätt arbetsmiljöns version med de senaste resurserna som bekräftats till den gren som det lokala projektet delas med. Om det lokala projektet har checkats ut som en version ersätts den med samma version.
- Ersätt med > En annan gren eller version - Ersätt resursen i arbetsmiljön med en viss version eller gren som du väljer i lagret.
När du väljer det här alternativet öppnas ett nytt fönster där du kan bläddra igenom grenen och versionsmärkorden i lagret och välja vilken du vill använda.
- Ersätt med > Historik... - (endast för filer) Ersätt filen i arbetsmiljön med en annan filrevision. Baserat på dina inställningar öppnas antingen historikvyn eller en dialogruta. I historikvyn (eller dialogrutan) visas en tabell med alla tillgängliga revisioner av den valda filen. När du markerar någon av revisionerna visas skillnaderna mellan revisionen i arbetsmiljön och den markerade revisionen. Om du vill ersätta arbetsyterevisionen markerar du önskad revision och väljer Hämta innehåll på kontextmenyn. Då ersätts innehållet i arbetsytefilen med innehållet i den valda revisionen.
- Grupp > Växla till en annan gren eller version - Med den här uppdateringen ersätts resurserna i arbetsmiljön med resurserna i det märkord som angavs i dialogrutan Uppdatera. Funktionaliteten skiljer sig från ovanstående ersättningsåtgärder i det att ej bekräftade ändringar i arbetsmiljön inte ersätts utan istället "flyttas" till resurserna från det valda märkordet. Mer information om den här åtgärden finns i CVS-dokumentationen på www.cvshome.org om att använda alternativet -r med cvs update.
Tips! När du ersätter med en gren eller en version, eller när du uppdaterar, kan du ange ett datum istället för en version eller ett grenmärkord. Högerklicka på kategorin Datum i märkordslistan och välj Lägg till datum. Dialogrutan Datummärkord visas. Här kan du ange ett datum och även ett klockslag om så önskas. När du klickar på OK visas datummärkordet i märkordslistan.

Programmera i grupp med CVS
Grenar
Versioner
Synkronisera med ett CVS-lager

Checka ut projekt från ett CVS-lager
Använda CVS till att dela ett projekt
Visa revisionshistorik för en fil
Förgrening
Synkronisera med lagret