Det vi alla önskar är en integrationsnivå där utvecklade verktyg helt magiskt blandas till en väl utformad uppsättning verktyg. Det ska också vara så enkelt att befintliga verktyg kan flyttas till plattformen utan att man behöver använda skohorn eller kofot och tränga in dem.
Plattformen ska vara öppen så att användarna kan välja verktyg från bästa källa och veta att leverantören är med i utvecklingen av underliggande plattform.
Det ska vara lätt att förstå, ändå stabilt nog att hantera integrering utan att behöva limmas ihop, gång på gång.
Det ska finnas verktyg som hjälper till att automatisera vardagsuppgifter. Det ska vara stabilt nog så att proffsiga verktyg kan skapas ovanpå. Och användbart nog så att plattformsutvecklarna kan använda det så att det bygger sig själv.
Dessa mål är målen med Eclipse. I resten av den här programmeringshandboken får du hjälp att bestämma hur nära Eclipse har kommit när det gäller att uppfylla dessa ideal.