Pakke Eclipse-komponenter

Eclipse-komponentene leveres som arkivfiler. Hvert arkiv inneholder en samling av funksjoner og plugin-moduler. Arkivene inneholder normalt alle funksjonene en bestemt komponent kan tilby. Det er ofte tilfelle at forbrukerne enten trenger mer enn en komponent og/eller bare trenger deler av andre komponenter. Uten hjelp må forbrukerne utføre en manuell henting av arkivene som inneholder det overordnede settet av funksjonen de trenger, og deretter trekke ut de nødvendige funksjonene og plugin-modulene manuelt. Dette kan være en arbeidskrevende prosess der det er enkelt å gjøre feil.

PDE inneholder heldigvis en satsorientert mekanisme, pakkeren som kan hjelpe. Kort sagt tar pakkeren en liste over arkivene som inneholder funksjoner, og en liste over interessante funksjoner som inndata. Deretter henter den zip-filene, trekker ut funksjonene (og de tilhørende plugin-modulene) og pakker dem på nytt i en utdata-zip.

Hurtigstart

Nedenfor finner du et sett av grunnleggende trinn for å komme i gang med pakkeren. Det foreslås at du bygger *nix-pakker på en *nix-maskin for å sikre at filtillatelsene beholdes.

  1. Opprett en pakkekonfigurasjonskatalog, og kopier malfilene (packager.properties, packaging.properties og customTargets.xml) fra org.eclipse.pde.build/templates/packager her.
  2. Rediger de kopierte packager.properties-filene og definer de følgende egenskapene:
  3. Hent pakkertilordningsfiler. De følgende egenskapene kontrollerer nedlasting av tilordningsfilene:
    Pakkerskriptet sammenkjeder alle *.map-filer som finnes i ${downloadDirectory}. Hvis du vil laste ned mer enn en tilordningsfil, eller hente dem fra CVS, redigerer du filen customTargets.xml og endrer målet getMapFiles.
  4. Kjør pakkeren ved hjelp av denne kommandoen:
  5. java -jar <eclipse install>/startup.jar -application org.eclipse.ant.core.antRunner 
    -buildfile <<eclipse install>/plugins/org.eclipse.pde.build_<version>/scripts/package.xml>
    -DpackagingInfo=<path to your packaging configuration directory>

Format for pakkertilordningsfiler

Pakkertilordningsfilene brukes til å beskrive de ulike arkivene, deres innhold og hvor de kan lastes ned fra. De likner på tilordningsfilene som brukes i byggeprosessen til å hente bunter fra datalagre. Formatet for en pakkertilordningsfil er som følger:
archiveName = url | [configList] | [directory] | contentDescription | componentName

Vær oppmerksom på at configList og directory er valgfrie. Det er viktig at de riktige tallskilletegnene ("|") fremdeles brukes.
Eksempler:
eclipse-SDK-3.1-win32.zip=http://download.eclipse.org/downloads/drops/R-3.1-200506271435/ | win32,win32,x86 | | sdk | eclipse
eclipse-PDE-3.1.zip=http://download.eclipse.org/downloads/drops/R-3.1-200506271435/ | | | runtime | pde

Egenskaper for pakkerkonfigurasjon

De følgende egenskapene kan defineres i pakkerkonfigurasjonsfilen packager.properties:
baseDirectory
Katalogen der all pakking skal finne sted.
workingDirectory
Katalogen der skriptene blir generert. Verdien i malen er ${baseDirectory}/workingPlace
downloadDirectory
Mappen som arkivene skal lastes ned til. Verdien i malen er ${baseDirectory}/toPackage
tempDirectory
Mappen som arkivene skal trekkes ut til. Verdien i malen er ${baseDirectory}/temp
featurePaths
Navnet på roten for de nedlastede arkivene. Verdien i malen er eclipse.
featureList
En kommadelt liste over funksjons-IDer du ønsker å pakke på nytt.
componentFilter
En kommadelt liste over komponenter der funksjonene i featureList kan finnes. Dette filtrerer de tilgjengelige arkivene og gjør at pakkeren kan optimalisere settet av nedlastede filer.
contentFilter
En kommadelt liste over innholdstyper som skal hentes. Dette filtrerer settet av tilgjengelige arkiver og gjør at pakkeren kan optimalisere settet av nedlastede filer.
config
En &-delt liste over config-ledd (kommadelte tripletter av operativsystem, vindussystem, arkitektur) som skal pakkes på nytt. (For eksempel win32, win32, x86 & linux, gtk, x86)
archivesFormat
Arkivenes formater. En &-delt liste over config-formater. (For eksempel win32, win32, x86 - antZip & linux, gtk, ppc - tar). Hvis det ikke er oppgitt noe arkivformat for et gitt config-ledd, brukes standardformatet antZip.
zipargs
Ekstra argumenter som skal sendes til zip.
unzipargs
Ekstra argumenter som skal sendes til unzip.
archivePrefix
Prefikset for resultatarkivet eller resultatarkivene.
collectingFolder
Navnet på rotmappen for resultatarkivet.
buildId
Kontrollerer bygge-IDen i arkivets standardnavn.
buildType
Typen bygging, brukes til navngiving av byggeutdataene. Vanligvis en av I, N, M, S, ...
buildLabel
Etikett for byggingen. Malverdien er ${buildType}.${buildId}
archiveNamePrefix
Kontrollerer navnet på resultatarkivet. Standardverdien for dette er ${buildId}
packagingProperties
En relativ bane til filen som inneholder rotfilene for egenskapspakking. Som standard peker dette på packaging.properties.
deltaPack
Oppgir om det skal genereres en deltapakke. Dette ekskluderer plattformuavhengige deler, og det grupperer alle config-leddene i ett arkiv.

Pakke rotfiler

I pakkerkonfigurasjonsfilen packager.properties peker egenskapen packagingProperties på en egenskapsfil som oppgir rotfilene som må pakkes. Dette er som standard filen packaging.properties.

Denne egenskapsfilen må inneholde egenskapene som oppgir de nødvendige rotfilene. Se siden Funksjonsspesifikke egenskaper hvis du vil ha mer informasjon om rotegenskapene.