Tips og triks

Nedenfor finner du nyttige tips som beskriver hvordan du kan øke produktiviteten. Tipsene er delt inn i disse delene:

Arbeidsbenk

Nå, hvor var jeg? Redigeringsprogrammer på arbeidsbenken inneholder en navigeringshistorikk. Hvis  du åpner et ekstra redigeringsprogram når du redigerer, kan du trykke på Naviger > Bakover (Alt+Pil venstre eller Pil venstre-ikon tilbakepilen på arbeidsbenkens verktøylinje) for å gå tilbake til det forrige redigeringsprogrammet. Dette gjør det enklere å arbeide med flere åpne redigeringsprogrammer.
Ctrl+E Redigeringsprogramliste Du kan raskt bytte til et annet redigeringsprogram ved å trykke på Ctrl+E. Da får du frem en liste over alle åpne redigeringsprogrammer. Du kan skrive de første bokstavene i navnet for å søke etter et redigeringsprogram og du kan lukke redigeringsprogrammer ved å bruke en hurtigmeny eller Delete-tasten.
Vil du starte fra bunnen av i hver sesjon? En innstilling på preferansesiden Generelt > Redigeringsprogrammer lukker alle åpne redigeringsprogrammer automatisk når du avslutter. Dette gjør at oppstartingen går raskere og er mer nøyaktig.
Åpne redigeringsprogrammer ved å dra og slippe Du kan åpne et redigeringsprogram på et element ved å dra elementet fra en visning, for eksempel fra Navigator- eller Pakkeutforsker-visningen, og slippe det over området for redigeringsprogrammer.
Plassere redigeringsprogrammer i arbeidsområdet side ved side Du kan bruke dra-og-slipp-metoden når du skal endre layouten på arbeidsområdet for redigeringsprogrammer. Ta tak i flippen til et redigeringsprogram og dra den til kanten av arbeidsområdet for redigeringsprogrammer. Forankringsikonene (f.eks. Pil venstre-ikon) viser hvilken retning arbeidsområdet for redigeringsprogrammer blir delt.

Redigeringsprogrammer side ved side i arbeidsområdet

Åpne redigeringsprogrammer med et enkelt klikk Bruk innstillingen Åpnemodus på preferansesiden Generelt hvis du vil aktivere enkeltklikkåpning for redigeringsprogrammer. Hvis enkeltklikking er valgt, kan du klikke en gang på en fil i Navigator-visningen (og liknende visninger) for å velge og åpne filen.
Komprimere alle åpne elementer Bruk knappen Komprimer alle på verktøylinjen i Navigator-visningen (eller liknende visninger) når du skal skjule alle elementene i et prosjekt eller en mappe som er utvidet.

Verktøylinjeknappen Komprimer alle

Globalt søk/erstatt Velg Søk > Fil fra hovedmenyen for å oppgi teksten du vil erstatte og omfanget. Klikk deretter på Erstatt....
Erstatte fra Søk-visningen Du kan erstatte samsvar i filene ved å velge Erstatt... eller Erstatt valgte... fra hurtigmenyen i Søk-visningen.
Linke visningen til det åpne redigeringsprogrammet

Navigator-visningen (og liknende visninger) er ikke knyttet til det åpne redigeringsprogrammet som standard. Det betyr at det som er valgt i Navigator-visningen, ikke blir endret når du lukker eller veksler mellom redigeringsprogrammer. Hvis du aktiverer/deaktiverer Link til redigeringsprogram-knappen på verktøylinjen i Navigator-visningen, blir visningen knyttet til redigeringsprogrammet og viser alltid filen som for øyeblikket blir redigert.

Pakkeutforsker linket til redigeringsprogram

Manuell synkronisering redigeringsprogram / visning Kommandoen Naviger > Vis i er en enhetlig metode når du skal navigere fra et åpent redigeringsprogram til en visning som inneholder den tilsvarende filen (for eksempel Navigator-visningen), eller fra en fil som er valgt i en visning til den samme filen i en annen visning (for eksempel fra Navigator-visningen til Pakkeutforsker-visningen).

Hvis du trykker på Alt+Skift+W, får du frem en hurtigmeny med tilgjengelige visningsmål.

Snarveimeny for Vis i kommando

Hurtignavigering mellom visninger, redigeringsprogrammer og perspektiver Hvis du tar en titt på menyen Vindu > Navigering, ser du at du kan velge mellom flere fremgangsmåter for å navigere hurtig mellom ulike visninger, redigeringsprogrammer, perspektiver og menyer på arbeidsbenken. Disse kommandoene har hurtigtaster, for eksempel Ctrl+F6 for å veksle mellom redigeringsprogrammer, Ctrl+F7 for å veksle mellom visninger, Ctrl+F8 for å veksle mellom perspektiver og F12 for å aktivere redigeringsprogrammet.

Menyen Tastatursnarveier

Hvis du vil navigere direkte til en bestemt visning, kan du definere en tastatursnarvei ved å velge Generelt > Taster.

Feste redigeringsprogrammer Hvis preferansen Lukk redigeringsprogrammer automatisk er valgt (finnes på preferansesiden Generelt > Redigeringsprogrammer), kan du hindre at et redigeringsprogram lukkes ved å klikke på knappen Fest redigeringsprogram på verktøylinjen for arbeidsbenken.

Knappen Fest redigeringsprogram

Endre plassering av redigeringsprogramflipper Du kan endre plasseringen av åpne redigeringsprogrammer ved å dra og slippe. Ta tak i flippen og dra den dit du vil at redigeringsprogrammet skal vises. Når du plasserer redigeringsprogrammer, viser stabelikonet Stabel-ikon en gyldig plassering.
Minimere visninger og redigeringsprogrammermer Har du for lite plass? Forsøk å minimere visninger som ikke brukes, for å få bedre plass på skjermen. Hver stabel med visninger inneholder et minimeringsikon ved siden av maksimeringsikonet.

Minimert visningstabell

Maksimere visninger og redigeringsprogrammermer Du kan maksimere en visning eller et redigeringsprogram ved å dobbeltklikke på visningens tittellinje eller på flippen til redigeringsprogrammet. Dobbeltklikk på nytt hvis du vil endre tilbake til vanlig størrelse.
Styre skjermbildeområdet med hurtigvisning Bruk hurtigvisninger til å frigjøre skjermbildeområder og få tilgang til visninger på en enkel måte. Når du klikker på ikonet for hurtigvisning, blir visningen lagt over de andre visningene. Hurtigvisningen forsvinner med en gang du klikker utenfor visningen. Du velger alternativet Hurtigvisning fra systemmenyen i visningen for å aktivere/deaktivere hurtigvisning. Du kan også opprette en hurtigvisning ved å dra en visning til hurtigvisningslinjen nederst til venstre.
Hurtigvisninger og perspektivlinjen Hurtigvisninger og perspektivlinjer kan forankres på forskjellige steder, uavhengig av hverandre.

Perspektivlinjen er som standard plassert i øvre høyre hjørne av skjermbildet. Det kan også forankres øverst til venstre, under hovedverktøylinjen, eller helt til venstre. Den kan også flyttes ved hjelp av perspektivlinjens hurtigmeny eller ved å velge Generelt > Utseende.

Hurtigmeny for perspektivlinje

Hurtigvisningslinjen er som standard plassert nederst til venstre på skjermbildet. Den kan, i likhet med perspektivlinjen, forankres andre steder. Det gjøres ved å dra området til venstre eller høyre side av skjermbildet (eller tilbake til bunnen, hvis området allerede har en av disse plasseringene).

Hurtigvisningsområde

Frakoblede visninger

Det er mulig å frakoble en visning, slik at den kan plasseres hvor som helst etter ønske, inkludert over et annet Eclipse-vindu.

Høyreklikk på visningen du vil flytte, og velg "Frakoblet" fra menyen. (Du kan alternativt dra visningen ved hjelp av flippen for å koble visningen fra plasseringen i perspektivet.)

Bilde av hurtigmenyens frakoblingsvalg

Dra deretter visningen dit du vil ha den. Du kan også dra og slippe andre visninger i det samme vinduet.

Bilde av flytende visning

Hvis du vil legge visningen tilbake til den opprinnelige plasseringen, bruker du valget Gjenopprett på hurtigmenyen. (Du kan alternativt dra visningen ved hjelp av flippen.)

Gjenopprette størrelsen for en dialogboks Det er mulig å endre størrelsen på mange dialogbokser i Eclipse, og mange av dem blir åpnet i sin forrige størrelse og posisjon. Dette er vanligvis praktisk, men det kan være ganger da du ønsker at dialogboksen skal få tilbake sin standardstørrelse. Du kan gjenopprette en dialogboks til dens opprinnelige størrelse ved å dobbeltklikke på mellomrommet nederst i dialogboksen nær knappene.
Gjenopprette layouten til et perspektiv Hvis du endrer rekkefølgen på og lukker visningene i et perspektiv kan det føre til at visningene blir ugjenkjennelige og vanskelige å arbeide med. Du kan endre tilbake til vanlig layout ved å velge Vindu > Tilbakestill perspektiv.
Tastbindinger som kan
tilpasses av brukeren
Hvis du bruker enkelte kommandoer ofte, kan du strømlinjeforme arbeidet ved å tildele en tastsekvens for å utløse en kommando. Du tildeler nye tastbindinger og får frem eksisterende bindinger på preferansesiden Generelt > Taster.

Dialogboksen Preferanser for tastbindinger

Vise alle tastatursnarveier Når du arbeider med favorittredigeringsprogrammer og -visninger i Eclipse, er det bare å trykke på Ctrl+Skift+L for å hente en oversikt over tilgjengelige tastbindinger. Dette gjør det enkelt å undersøke hva som er tilgjengelig i brukergrensesnittet, og du kan øke din egen produktivitet ved å lære mer om tastbindinger. Denne informasjonen finner du også ved å velge den forbedrede preferansesiden Generelt > Taster.

Bilde av tastbindinger

Tastbindingshjelp

Eclipse støtter tastbindinger som inneholder flere tasttrykk. Eksempler på slike tastbindinger er "Ctrl+X S" ("save" (lagre) i Emacs-tastkonfigurasjonen) eller "Alt+Skift+Q Y" ("Åpne Synkroniser-visningen" i tastkonfigurasjonen som er standard). Det er vanskelig å huske disse tastene, særlig hvis du bruker dem sjelden. Det er nå mulig å få en liten hurtigmeny som viser mulige avslutninger for tastene du allerede har trykket på.

Tasthjelp

I preferansene under Generelt > Taster er det en flipp kalt "Avansert". Klikk på denne flippen og merk av for "Hjelp meg med tastatursnarveier som har flere tasttrykk".

Tilpasse verktøy- og menylinjen Du kan endre hvilke elementer som skal vises på hovedverktøylinjen og menylinjen ved å velge kommandoen Vindu > Tilpass perspektiv.

Tilpasse verktøylinje og menylinje

Gjenopprette slettede ressurser Velg en containerressurs og velg Gjenopprett fra lokal historikk hvis du skal gjenopprette filer som er slettet. Du kan gjenopprette flere filer samtidig.

Dialogboksen Gjenopprett fra lokal historikk

Raskere navigering i arbeidsområdet Naviger > Åpne ressurs (Ctrl+Skift+R) viser en dialogboks der du raskt kan finne og åpne et redigeringsprogram for en hvilken som helst fil i arbeidsområdet. Du kan også velge Naviger > Gå til > Ressurs for å velge ressursen i selve Navigator-visningen, hvis den blir vist.
Kopiere og flytte ressurser Du kan dra og slippe filer og mapper i Navigator-visningen. Hold nede Ctrl-tasten hvis du skal kopiere.
Importere filer Du kan raskt importere filer og mapper til arbeidsområdet ved å dra dem fra filsystemet (for eksempel fra Windows Utforsker) og slippe dem i Navigator-visningen. Filene og mappene blir alltid kopiert til prosjektet, men originalen blir ikke påvirket. Du kan også kopiere og lime inn.
Eksportere filer Når du drar filer og mapper fra Navigator-visningen til filsystemet (for eksempel til et vindu i Windows Utforsker), blir filene og mappene eksportert. Filene og mappene blir alltid kopiert, ressursene i arbeidsområdet blir ikke påvirket. Du kan også kopiere og lime inn.
Prosjektstyring i arbeidsområdet Velg Prosjekt > Lukk prosjekt når du skal styre prosjekter i arbeidsområdet. Når et prosjekt er lukket, er ressursene midlertidig "frakoblet" og blir ikke lenger vist på arbeidsbenken (de befinner seg fremdeles på det lokale filsystemet). Lukkede prosjekter krever mindre minne. Lukkede prosjekter blir heller ikke undersøkt under bygging, og lukking av et prosjekt kan forbedre byggetiden.
Beskrive konfigurasjonen Når du rapporterer et problem, er det ofte viktig å ta med detaljerte opplysninger om konfigurasjonen. Når du klikker på knappen Konfigurasjonsopplysninger i dialogboksen Hjelp > Om Produkt, får du frem en fil som inneholder opplysninger om konfigurasjonen, samt opplysninger om plugin-versjoner, preferanseinnstillinger og innholdet i den interne loggfilen. Du kan lagre disse opplysningene og legge ved filen i problemrapporten.
Slette fullførte oppgaver Velg Slett fullførte oppgaver fra hurtigmenyen i Oppgaver-visningen hvis du vil fjerne alle fullførte oppgaver fra Oppgaver-visningen. Dette er en enklere fremgangsmåte enn å velge oppgavene individuelt og deretter slette dem.
Vise ressursegenskaper Bruk visningen Egenskaper ( Vindu > Vis visning > Egenskaper) når du vil se på egenskapene for ulike ressurser. Det er raskere å bruke denne visningen enn å åpne dialogboksen Egenskaper for hver ressurs.

Dialogboksen Ressursegenskaper

Finne en ressurs raskt Velg Naviger > Gå til > Ressurs hvis du vil finne frem til en ressurs raskt. Hvis menyalternativet Gå til > Ressurs ikke blir vist i perspektivet, kan du legge det til ved velge Vindu > Tilpass perspektiv og deretter Andre > Ressursnavigering.
Ekstra ressursinformasjon Etikettdekorasjoner blir ofte brukt for å vise ekstra informasjon om en ressurs. Gå til preferansesiden Etikettdekorasjoner ved å velge Generelt > Utseende > Etikettdekorasjoner og velg en av dekorasjonstypene.
Filtrere ressurser Både Navigator- og Oppgaver-visningen støtter filtrering av elementer. Du bestemmer hvilke elementer som skal være synlige ved å ta i bruk filtre eller arbeidssett. Du finner Filtre-kommandoene på Vis-menyen. Du velger arbeidssettet med kommandoen Velg arbeidssett på Navigator-visningens meny. Du kan velge et arbeidssett i dialogboksen Filtre i Oppgaver-visningen.
Hurtigrettelse i Oppgaver-visningen Du kan bruke kommandoen Hurtigrettelse i Oppgaver-visningen hvis du vil foreslå automatisk rettelse av det valgte elementet. Kommandoen Hurtigrettelse er bare aktivert hvis det finnes en foreslått rettelse.
Opprette banevariabler Når du oppretter en linket mappe eller fil, kan du oppgi målplasseringen i forhold til en banevariabel. Med banevariabler kan du dele prosjekter som inneholder linkede ressurser, uten å måtte kreve at gruppemedlemmer har nøyaktig den samme banen på filsystemet. Du kan definere en banevariabel når du oppretter en linket ressurs, eller ved å velge Generelt > Arbeidsområde > Linkede ressurser.

Dialogboksen Banevariabler

Sammenlikne zip-arkiver med hverandre eller med en mappe Velg to zip-arkiver eller ett arkiv og en mappe i Navigator-visningen og velg Sammenlikn med > Hverandre fra visningens hurtigmeny. Hvis det finnes forskjeller, blir disse vist i et redigeringsprogram for sammenlikninger. Den øverste ruten viser alle arkivoppføringene som er forskjellig. Hvis du dobbeltklikker på en oppføring, blir det utført en innholdssammenlikning i den nederste ruten.

Dette skjer ved alle filsammenlikninger. Så hvis en CVS-synkroniseringsoperasjon viser et arkiv i ressurstreet, kan du dobbeltklikke på det for gå til endringene i arkivet.

Bytt arbeidsområde

I stedet for å avslutte Eclipse og starte det på nytt med et annet arbeidsområde kan du velge Fil > Bytt arbeidsområde.

Dette er nyttig når du endrer bestemte preferanser som krever at du tar en omstart for å aktivere endringene (for eksempel preferansen Generelt > Utseende). Du starter på nytt på en rask måte ved ganske enkelt å bytte til det gjeldende arbeidsområdet.

Alltid kjøre i bakgrunnen

Mange av operasjonene kan kjøres i bakgrunnen slik at du kan fortsette å arbeide mens operasjonene fullføres.

Fremdriftsdialogboks med knappen Kjør i bakgrunnen

På preferansesiden Generelt kan du oppgi at den første dialogboksen for disse operasjonene alltid skal kjøres i bakgrunnen.

Preferansen Kjør alltid i bakgrunnen

Deaktivere funksjonalitet som ikke er i bruk

Hvis det finnes deler av Eclipse-plattformen du aldri bruker (du bruker for eksempel ikke CVS-datalagre eller utvikler plugin-moduler), kan du deaktivere disse delene fullstendig fra brukergrensesnittet. Arbeidsbenksegmentene som kan filtreres, finner du under Generelt > Funksjonalitet. Ved å deaktivere funksjonaliteten, kan du skjule visninger, perspektiver, preferansesider og andre passende bidrag.

Preferansesiden Funksjonalitet

Redigere

Trinnvis søking etter en streng Velg Rediger > Trinnvis søking etter neste (Ctrl+J) eller Rediger > Trinnvis søking etter forrige (Ctrl+Skift+J) for å gå inn i trinnvis søkemodus og begynne å skrive strengen som skal sammenliknes. Det blir funnet samsvar etter hvert som du skriver. Søkestrengen blir vist på statuslinjen. Trykk på Ctrl+J eller Ctrl+Skift+J for å gå til neste eller forrige samsvar. Trykk på Enter eller Esc hvis du vil avslutte trinnvis søkemodus.
Gå til siste redigeringsplassering Naviger > Gå til Siste redigeringsplassering (Ctrl+Q) viser stedet som sist ble endret. En tilsvarende knapp, Gå til siste redigeringsplassering-ikon, blir vist på verktøylinjen. Hvis denne verktøylinjen ikke blir vist i perspektivet ditt, kan du legge den til ved å velge Vindu > Tilpass perspektiv og så Annet > Navigering i redigeringsprogram.
Snarveier for håndtering av linjer Alle tekstredigeringsprogrammer som er basert på rammeverket for Eclipse-redigeringsprogrammet, støtter redigeringsfunksjoner, inklusive flytting av linjer opp eller ned, (Alt+Pil opp og Alt+Pil ned), kopiering av linjer (Ctrl+Alt+Pil opp og Ctrl+Alt+Pil ned), innsetting av en ny linje over eller under den gjeldende linjen (Ctrl+Skift+Enter og Skift+Enter), og konvertering til små eller store bokstaver (Ctrl+Skift+Y og Ctrl+Skift+X).
Hurtigforskjell: se hva som er endret når du redigerer Funksjonen Hurtigforskjell viser endringene med farger etter hvert som du skriver. Funksjonen kan slås på for tekstredigeringsprogrammer fra linjalens hurtigmeny, Ctrl+Skift+Q, eller for alle nye redigeringsprogrammer, fra preferansesiden Generelt > Redigeringsprogrammer > Tekstredigeringsprogram > Hurtigforskjell. Fargene viser tilføyelser, slettinger og endringer i redigeringsbufferen i forhold til en referanse, for eksempel innholdet i filen på disken eller den nyeste CVS-revisjonen.

Hurtigforskjell

Når du plasserer musepekeren over en endring på den loddrette linjalen, får du frem det opprinnelige innholdet. Du kan gjenopprette det opprinnelige innholdet fra linjalens hurtigmeny. Fra hurtigmenyen kan du også aktivere/deaktivere Hurtigforskjell.

Tilpasse visning av annotasjoner Du kan tilpasse måten annotasjoner blir vist på i redigeringsprogrammer, ved å velge preferansesiden Generelt > Redigeringsprogrammer > Tekstredigeringsprogrammer > Annotasjoner.

Preferansesiden Annotasjoner

Neste/forrige-navigering Du kan bruke Ctrl+. og Ctrl+, når du skal navigere til neste eller forrige søkesamsvar, neste eller forrige feil i et redigeringsprogram, eller sammenlikne forskjeller. Dette er hurtigtastene for Naviger > Neste og Naviger > Forrige.
Støtte for linjeskilletegn

Du kan definere et linjeskilletegn når du oppretter nye tekstfiler. Du kan oppgi en innstilling for hele arbeidsområdet ved hjelp av preferansene Generelt > Arbeidsområde eller for et bestemt prosjekt. Du kan konvertere linjeskilletegn i prosjekter, mapper og filer, ikke bare i innholdet i et enkelt redigeringsprogram.

Bilde av standard skilletegndialogboks

Ordfullføring

Du kan fullføre et prefiks for et ord som forekommer i alle åpne redigeringsprogrammer eller buffere. Standard tastbinding for fullføring av ord er Alt+/. (Ctrl+. på Mac).

Åpne fil uten navn

Du kan åpne et tekstredigeringsprogram før du har opprettet en fil, ved å velge Fil > Ny > Tekstfil uten navn.

Ant

Starte fra hurtigmenyen Du kan starte en Ant-bygging fra hurtigmenyen. Velg en Ant-byggefil og deretter Kjør > Ant-bygging fra hurtigmenyen. Hvis du vil konfigurere alternativer før du starter byggingen, velger du Kjør > Ant-bygging... for å åpne dialogboksen med oppstartskonfigurasjonen. Du kan også starte en bygging fra disposisjonsmenyen i Ant-redigeringsprogrammet.
Spesifikasjon av JRE Du kan spesifisere JREen som Ant-byggingen skal utføres i, ved å klikke på flippen JRE i dialogboksen med oppstartskonfigurasjon for Ant. Du kan oppgi at byggingen skal kjøres i en separat JRE (standard), eller den samme JREen som Eclipse-arbeidsområdet. Legg merke til at Eclipse-spesifikke oppgaver krever at byggingen blir utført i samme JRE som Eclipse.
Kjøre Ant-mål i Ant-visningen Du kan dobbeltklikke på et mål i Ant-visningen for å kjøre målet (det samme som å velge målet og deretter Kjør fra hurtigmenyen).
Avslutte Ant-bygginger Kommandoen Avslutt på konsollen (eller i visningen Feilsøking) kan brukes til å avslutte en Ant-bygging som kjøres i bakgrunnen.
Ant-utdata og hyperlinker Utdataene fra Ant-bygginger blir skrevet til Konsoll-visningen i det samme hierarkiske formatet som det du ser når du kjører Ant fra kommandolinjen. Ant-oppgaver (for eksempel "[mkdir]") har hyperlinker til tilhørende Ant-byggefil, og javac-feilrapporter har hyperlinker til tilhørende Java-kildefil og linjenummer.

Konsollen støtter hyperlinker for javac og jikes, og Eclipse Java-kompilatoren. Alle slike feilrapporter har hyperlinker til tilhørende Java-kildefil og linjenummer.

Søke med Ant Hvis du velger oppstartssnarveien Kjør > Eksterne verktøy > Kjør som > Ant-bygging, blir det søkt etter byggefilen for å utføre en oppstart i mappen til den valgte ressursen, og det blir deretter søkt oppover ("Ant-søk"). Navnene på byggefilene det skal søkes etter, er oppgitt på Ant-preferansesiden.

Hjelp

Vis i eksternt vindu Problemer med å lese hjelpeemner fra Hjelp-visning/skuff? Bruk knappen Vis i eksternt vindu Vis i eksternt vindu fra verktøylinjen for å se på dokumentet i fullt hjelpevindu.
Finn emne Mens du blar i et emne du har søkt på, kan du finne ut hvor emnet er i innholdsfortegnelsen, ved hjelp av knappen Vis i innholdsfortegnelse Vis i innholdsfortegnelse på verktøylinjen.
Bokmerker Du kan ha din egen liste med bokmerker til sider i hjelpen. Du oppretter et bokmerke ved å klikke på knappen Sett bokmerke i dokument-ikon Sett bokmerke i dokument på verktøylinjen i nettleseren for Hjelp. Bokmerkene blir vist på flippen Bokmerker-ikon Bokmerker.
Infofelt Hvis du foretrekke de gule infofeltene som ble brukt i tidligere utgaver for kontekstavhengig hjelp, kan du konfigurere hjelpen til å bruke disse i stedet for Hjelp-visningen/skuffen fra preferansesiden Hjelp.
Jukselapper Jukselapper gir trinnvis veiledning til hvordan du utfører vanlige oppgaver. Hvis du vil se hvilke jukselapper som finnes, kan du velge menypunktet Hjelp > Jukselapper....
Status for jukselapper En jukselapp vil huske hvilke trinn du har utført, selv om du lukker jukselappvisningen, åpner en annen jukselapp eller avslutter Eclipse.

Gruppe - CVS

CVS-overvåking/redigering Det er nå støtte for "redigeringsdelen" i CVS Overvåking/redigering. Du kan oppgi at CVS-serveren skal varsles automatisk når du begynner å redigere en fil, ved å endre innstillinger på preferansesiden Gruppe > CVS > Overvåking/redigering. CVS-serveren vil deretter varsle andre på overvåkingslisten om denne filen. Når du begynner å redigere en fil, blir du varslet hvis det finnes andre som redigerer den samme filen. Hvis du velger Gruppe > Vis redigeringsprogrammer fra filens hurtigmeny, får du frem en liste over personer som for øyeblikket arbeider med filen. Du kan også bruke kommandoene Gruppe > Rediger og Avslutt redigering.
Arbeidssett for importerte gruppeprosjekter Det finnes et alternativ som du kan velge hvis du vil opprette et arbeidssett for prosjekter som er importert til arbeidsområdet via Importer > Gruppeprosjektsett. Dette alternativet fungerer for alle datalagertyper.

Importdialogboksen Importer et gruppeprosjektsett

CVS støtter nå arbeidssett Brukerne kan nå definere arbeidssett som vil begrense antallet prosjekter som blir vist i visningen CVS-datalagre.
Sammenlikne ulike versjoner Velg en hvilken som helst mappe eller fil i visningen CVS-datalagre og velg Sammenlikn med fra hurtigmenyen for å sammenlikne med en annen versjon, gren eller dato.
Gjenopprette slettede filer fra CVS Det er nå mulig å utføre spørring og gjenopprette slettede filer fra CVS-datalageret, ved å velge Gruppe > Gjenopprett fra datalager, som er tilgjengelig for CVS-prosjekter og mapper.
Feste en synkronisering Det er nå mulige med flere synkroniseringsdefinisjoner i Synkroniser-visningen. Bruk Fest-knappen på verktøylinjen i Synkroniser-visningen for å feste en synkronisering. Neste gang du synkroniserer blir det opprettet en ny synkronisering. På denne måten kan du synkronisere ulike sett med ressurser.
Hent ut-veiviseren Du kan nå hente ut prosjekter i ett enkelt trinn via veiviseren Fil > Importer > Hent ut prosjekter fra CVS. Du kan også hente ut prosjekter fra en CVS-server som ikke støtter at du blar gjennom innholdet.
Bla gjennom endringer etter CVS-endringssett Du kan bla gjennom et sett med endringer i Synkroniser-visningen, gruppert logisk etter forfatter, kommentar og dato. Aktiver layouten ved å klikke på verktøylinjeknappen Endringssett . Denne layouten kan brukes i Innkommende modus ved synkronisering og ved sammenlikning.

Gruppere utgående endringer

Du kan gruppere utgående endringer til endringssett i Synkroniser-visningen. For å kunne gjøre dette må du bytte til Utgående modus eller Begge og velge modellen Endringssett fra rullegardinmenyen for modellvalg på verktøylinjen. Du kan deretter opprette utgående endringssett og tildele endringer til disse.
Planlegge en synkronisering Du kan oppgi at en bestemt synkronisering skal utføres regelmessig. Du kan planlegge en hvilken som helst CVS-synkronisering fra Synkroniser-visningen ved å velge Planlegg... fra visningens hurtigmeny.
Frigi endringer til en eksisterende gren Hvis det er gjort endringer i arbeidsområdet som du vil iverksette i en annen gren enn den som for øyeblikket er tilkoblet, kan du kjøre kommandoen Gruppe > Bytt til en annen gren eller versjon og bytte til en annen gren. Denne operasjonen endrer ikke de endrede filene, og du kan iverksette dem til en annen gren.
Dele CVS-oppsettet med andre

Du kan lagre listen med prosjekter som deles med CVS, i et gruppeprosjektsett. Dette gjør det enkelt å opprette arbeidsområdet på nytt med delte CVS-prosjekter.

  1. Når du har hentet ut settet med prosjekter fra CVS-datalageret, velger du Fil > Eksporter fra hovedmenyen.
  2. Velg Gruppeprosjektsett fra listen og deretter prosjektene som skal eksporteres. Den genererte filen kan deles med gruppen slik at det går raskere å sette opp utviklingsmiljøet.
  3. Når du skal importere prosjektsettet, velger du Fil > Importer og deretter Gruppeprosjektsett. Prosjektene blir hentet ut av CVS og det blir automatisk opprettet en datalagerplassering.
Gjenopprette en styrt CVS-fil som er redigert, men ikke iverksatt

Du kan gjenopprette på to måter.

  1. Velg filen fra hurtigmenyen og velg Erstatt med > Siste fra HEAD.

eller

  1. Velg filen eller en overordnet mappe og deretter Gruppe > Synkroniser med datalager.
  2. Bytt deretter til Innkommende/utgående modus ved å bruke verktøylinjeknappen i visningen.
  3. Velg filen og deretter Overstyr og oppdater fra hurtigmenyen.
Vis overordnet rute i treveis sammenlikning Hvis en CVS-synkronisering resulterer i en konflikt, er det nyttig å se den overordnede versjonen (opphavet) som de to konfliktversjonene er basert på.

Du kan vise den overordnede versjonen ved å aktivere/deaktivere knappen Vis overordnet rute på den lokale verktøylinjen i sammenlikningsvisningen.

Knappen Vis overordnet rute i visningsprogrammet for sammenlikning

Hvis du alltid vil at den overordnede ruten skal åpnes automatisk ved konflikter, kan du merke av for Vis først overordnet rute på flippen Tekstsammenlikning på preferansesiden Sammenlikn/rettelse.

Slå sammen i redigeringsprogram for sammenlikninger Du kan slå sammen innkommende endringer i redigeringsprogrammet for sammenlikninger med ett klikk. Beveg markøren over den lille firkanten i midten av linjen som kobler de to områdene til en innkommende endring eller en konfliktendring. Det blir vist en knapp som du kan trykke på for å godta endringen.

Slå sammen.knapp

Legg merke til at Knytt sammen områder med enkeltlinje må være aktivert på preferansesiden Generelt > Sammenlikn/rettelse >Tekstsammenlikning.

Innholdshjelp ved opprettelse av grener og sammenslåing

Når du oppretter grener og slår sammen med CVS, kan du bruke innholdshjelp i kodefelt for å få hjelp til å velge riktig kode (merke). Når du for eksempel oppretter grener, kan du bruke innholdshjelp for å velge en kode fra listen over grenkoder som finnes i andre prosjekter i arbeidsområdet. Når du slår sammen, kan du bruke innholdshjelp til å velge en gren som inneholder endringene du slår sammen. Sammenslåingsveiviseren vil også forsøke å velge riktig startkode for deg slik at du ikke trenger å velge den manuelt.

Filtrering i dialogbokser for valg av koder

Det finnes flere CVS-operasjoner som tillater at du oppgir en kode (for eksempel Erstatt med Gren eller Versjon, Sammenlikn med Gren eller Versjon, Hent ut osv). I disse dialogboksene kan du skrive inn deler av kodenavnet (eller enkle navnefiltre ved å bruke jokertegnene * og ?) og vise alle kodene som samsvarer det du hittil har skrevet. Dette gjør det enklere å finne ønsket kode når du utfører disse operasjonene.