Vi skal se på hvordan en Rich Client Platform-applikasjon bygges ved å gå gjennom et enkelt eksempel på nettleser. Dette eksempelet er ikke inkludert i R3.0 SDK, men kan lastes ned fra prosjektet org.eclipse.ui.examples.rcp.browser. Hvis du arbeider i Eclipse, kan du hente prosjektet fra Eclipse CVS-datalageret (hvis du ikke er kjent med hvordan du henter ut prosjekter fra CVS, finner du mer informasjon under Eclipse CVS How-To).
Slik kjører du eksempelet RCP Browser fra Eclipse SDK:
Det er som du ser vanskelig å se at denne applikasjonen har noe som helst med Eclipse å gjøre (bortsett fra standard nettstedet som den viser). Det finnes ingen ressursnavigator, Eclipse-plattformen nevnes ikke og du ser heller ingen kjente menylinjeelementer fra plattformens arbeidsbenk. (Du kan konfigurere de få Eclipse-relaterte funksjonene på nytt, for eksempel vindusikoner.)
Forhåpentligvis gjør dette eksempelet det enklere å se hva som er spennende med Rich Client Platform. La oss se nærmere på dette så vi forstår hva som skal til for å bygge en. Vi forutsetter at du kjenner de grunnleggende arbeidsbenkutvidelsene som er beskrevet i Plugge inn i arbeidsbenken.