Perspektiv

org.eclipse.ui.perspective

Den här utökningspunkten används för att lägga till perspektivfabriker i arbetsmiljön. En perspektivfabrik används för att definiera vilken layout och vilka åtgärdsuppsättningar som ska visas när ett perspektiv öppnas. Användaren väljer perspektiv med hjälp av undermenyn "Öppna perspektiv" på menyn "Fönster".

<!ELEMENT extension (perspective*)>

<!ATTLIST extension

point CDATA #REQUIRED

id    CDATA #IMPLIED

name  CDATA #IMPLIED>


<!ELEMENT perspective (description?)>

<!ATTLIST perspective

id    CDATA #REQUIRED

name  CDATA #REQUIRED

class CDATA #REQUIRED

icon  CDATA #IMPLIED

fixed (true | false) >


<!ELEMENT description (#PCDATA)>

ett valfritt underelement vars innehållsdel ger en kort beskrivning av perspektivet.



Här följer ett exempel på en perspektivutökning:

   

<extension point=

"org.eclipse.ui.perspectives"

>

<perspective id=

"org.eclipse.ui.resourcePerspective"

name=

"Resource"

class=

"org.eclipse.ui.internal.ResourcePerspective"

icon=

"icons/MyIcon.gif"

>

</perspective>

</extension>

Värdet för attributet class måste vara ett fullständigt kvalificerat namn på en klass som implementerar org.eclipse.ui.IPerspectiveFactory. Attributet "class" måste tillhandahålla ursprungslayouten för perspektivet på förfrågan från arbetsmiljön.

Filen plugin_customization.ini används för att definiera standardperspektivet. Standardperspektivet är det första perspektiv som visas när produkten startas efter installationen. Perspektivet används även när användaren öppnar en sida eller ett fönster som saknar specifikt perspektiv. Standardperspektivet definieras som en egenskap i filen plugin_customization.ini enligt nedan. Användaren kan åsidosätta detta perspektiv på arbetsmiljöns inställningssida för perspektiv.

    defaultPerspectiveId = org.eclipse.ui.resourcePerspective 
De perspektiv som visas på menyn "Öppna perspektiv" är genvägar som används till att välja perspektiv. Uppsättningen definieras av det aktiva perspektivet och utökningar som gjorts via utökningspunkten perspectiveExtensions.

I arbetsmiljön finns "resursperspektivet". Andra perspektiv kan läggas till med hjälp av insticksprogram. De väljs sedan på undermenyn "Öppna perspektiv" på menyn "Fönster".