Java-vyer

Med Java-utvecklingsverktygen tillförs följande vyer i arbetsmiljön:

Paketutforskarens vy

I paketutforskarvyn visas Java-elementshierarkin för Java-projekten i arbetsmiljön. Där får du en Java-specifik vy över de resurser som visas i navigeringsvyn. Elementhierarkin härleds från projektets byggklassökvägar.
För varje projekt visas dess källmappar och refererade bibliotek i trädet. Du kan öppna och bläddra i innehållet för såväl interna som externa JAR-filer.

Hierarkivyn

I hierarkivyn kan du studera den fullständiga hierarkin för en typ, endast dess undertyper eller endast dess supertyper.

Projektvyn

I projektvyn visas Java-projekt, källmappar samt externa och interna bibliotek.
Obs! Källmappar och bibliotek (såväl interna som externa) som presenteras i den här vyn kan inte expanderas. När du markerar dem visas deras innehåll i paketvyn.

Paketvyn

I paketvyn visas en lista med Java-paket från de för tillfället markerade Java-projekten, källmappar eller bibliotek. I allmänhet används projektvyn för att göra urvalet.

Typvyn

I typvyn visas en lista med Java-typer från de för tillfället markerade paketen. I allmänhet används paketvyn för att göra urvalet.

Medlemsvyn

I medlemsvyn visas innehållet för en typ, kompileringsenhet eller en klassfil. I allmänhet används typvyn för att göra urvalet.

Anpassa en vy

Du kan anpassa Java-vyernas utseende och funktionalitet.

Relaterade koncept

Java-perspektiv

Närliggande uppgifter

Ändra utseende på konsolvyn

Närliggande referens

Brytpunktsvy
Konsolvy
Felsökningsvy
Visningsvy
Uttrycksvy
Java-disposition
Paketutforskarvyn
Typhierarkivy
Anropa hierarkivy
Variabelvy
Vyer och redigerare