När du väljer Kör >Kör som >Java-tillämpning som ska starta klassen, kör du klassen genom att använda en allmän (generisk) startkonfiguration för Java-tillämpning som härleder de flesta startparametrarna från Java-projektet och arbetsmiljöns inställningar. I en del fall, vill du kanske åsidosätta de härledda parametrarna eller ange fler argument.
Det gör du genom att skapa en egen startkonfiguration för en Java-tillämpning.
- Fliken Huvudklass definierar den klass som ska startas. Ange i projektfältet namnet på det projekt som innehåller den klass som ska startas. Ange också huvudklassens fullständigt kvalificerade namn i fältet för huvudklass (main). Markera kryssrutan Stoppa i huvudtyp om du vill att programmet ska stoppa i main-metoden så fort programmet startas i felsökningsläge.
Obs! Du behöver inte ange något projekt, men om du gör det kan du välja sökväg för standardklass och källkodssökning samt JRE.- Fliken Argument definierar de argument som ska skickas till tillämpningen och till den virtuella maskinen (om det finns någon). Du kan också ange den arbetskatalog som ska användas av starttillämpningen.
- Fliken JRE definierar den JRE som används för att köra eller felsöka tillämpningen. Du kan välja en JRE bland de JRE som redan definierats, eller definiera en ny.
- Fliken Klassökväg definierar placeringen av de klassfiler som används när en tillämpning körs eller felsöks. Platserna för användaren och bootstrap-klassen härleds som standard från det associerade projektets byggsökväg. Här kan du åsidosätta dessa inställningar.
- Fliken Källa definierar platserna för de källfiler som används för att visa källan när en Java-tillämpning felsöks. Standard är att dess inställningar härleds från det associerade projektets byggsökväg. Här kan du åsidosätta dessa inställningar.
- Fliken Miljö definierar värdena för de miljövariabler som används för att köra och felsöka en Java-tillämpning. Som standard ärvs miljön från Eclipse-runtime. Du kan åsidosätta eller tillämpa den ärvda miljön.
- Fliken Allmänt definierar allmän information om startkonfigurationen. Du kan välja att lagra startkonfigurationen in en särskild fil och ange vilket perspektiv som ska aktiveras när startkonfigurationen startas.
Välja JRE för start av ett projekt
Starta ett Java-program
Ange körningsargument
Ändra alternativ för start av felsökningsverktyg
Felsökningsinställningar
Felsökningsvy
Kör- och felsökningsåtgärder