I denne seksjonen skal du bruke JUnit-testrammen til å skrive og kjøre tester. For å komme i gang med JUnit kan du lese JUnit Cookbook.
Opprett et prosjekt kalt "JUnitTest". Nå kan du skrive din første test. Du implementerer testen i en subklasse under TestCase. Du kan gjøre det ved hjelp av standardveiviseren Klasse eller den spesialiserte veiviseren Testtilfelle:
Merk: Hvis du vil bruke JUnit 4-tester, må du kontrollere at kompilatorens samsvarsnivå er satt til 5.0.
Legg til en testmetode som får feil som legges inn i TestFailure. Du oppgir testmetode raskt med malen test. Sett markøren inne i klassedeklarasjonen. Skriv "test" etterfulgt av Ctrl+mellomrom for å aktivere kodehjelp, og velg malen "test". Endre navn på den opprettede metoden til testFailure og start metoden fail().
public void testFailure() throws Exception {
fail();
}
Nå er du klar til å kjøre din første test.
For å kjøre TestFailure aktiverer du rullegardinmenyen Run på verktøylinjen og velger Kjør som > JUnit-test. Du kan inspisere testresultatene i visningen JUnit. Denne visningen viser deg fremdrift og status for testen.
Visningen vises i gjeldende perspektiv når du starter en testkjøring. En beleilig ordning for JUnit-visningen er å forankre den som en hurtigvisning. JUnit-visningen har to flipper: En viser en liste over feil, og den andre viser hele testpakken som et tre. Du kan navigere fra en feil til tilsvarende kilde ved å dobbeltklikke på tilsvarende linje i feilsporingen.
Forankre JUnit-visningen som hurtigvisning, fjern fail()-setningen i metoden testFailure(), slik at testen bestås, og kjør testen på nytt. Du kan kjøre en test på nytt ved å klikke på knappen Kjør på nytt på visningens verktøylinje, eller du kan kjøre programmet som sist ble startet, på nytt ved å aktivere rullegardinmenyen Kjør. Denne gangen skulle testen lykkes. Siden testen lyktes, får du ikke frem JUnit-visningen, men en suksessindikator vises på JUnit-visningens ikon, og statuslinjen viser testresultatet. Som en påminnelse om å kjøre testene på nytt dekoreres disse ikonene med en "*" hver gang du endrer innhold i arbeidsområdet etter kjøring.
- Testkjøringen var vellykket.
- Testkjøringen var vellykket, men innholdet i arbeidsområdet er endret siden forrige testkjøring.
I tillegg til å kjøre et testtilfelle som beskrevet over kan du også
Når du vil sende parametere eller tilpasse innstillinger for en testkjøring, kan du åpne dialogboksen Oppstartskonfigurasjon. Velg Kjør... i rullegardinmenyen Kjør fra verktøylinjen.
I denne dialogboksen kan du oppgi testen som skal kjøres, argumenter for den, kjøretidsklassebane og Java-kjøretidsmiljø.
Ved testfeil kan du feilsøk slik:
En JUnit-oppstartskonfigurasjon har et "keep alive"-alternativ. Hvis din Java-VM støtter "erstatning av kode under kjøring", kan du rette koden og kjøre testen på nytt uten å starte hele testkjøringen på nytt. Du kan aktivere dette alternativet ved å velge Hold JUnit i gang etter en testkjøring ved feilsøking i JUnit-oppstartskonfigurasjonen.
Veiviseren JUnit-testpakke hjelper deg med å opprette en testpakke. Du kan velge settet med klasse som skal tilhøre pakken.
DU kan legge til eller fjerne testklasser fra testpakken på to måter:
Merk: Veiviseren setter to inn merker, //$JUnit-BEGIN$
og //$JUnit-END$
,
i testpakkeklassen som opprettes, slik at veiviseren kan oppdatere eksisterende testpakkeklasser. Det anbefales ikke å redigere kode mellom merkene.