Definiera en introduktionskonfiguration

I org.eclipse.ui.intro.config beskrivs IDt för den introduktionskonfiguration som ska visa innehållet samt namnet på XML-filen med den specifika definitionen av introduktionsinnehållet. Det förväntas att bara en introduktionskonfiguration ska definieras för en given CustomizableIntroPart. (Det är bara den första introduktionskonfiguration som hittas, som kan visas i en CustomizableIntroPart.)

   <extension
         id="intro"
         point="org.eclipse.ui.intro.config">
      <config
		introId="org.eclipse.platform.intro"
            id="org.eclipse.platform.introConfig"
		content="$nl$/introContent.xml">
	<presentation
		home-page-id="root" standby-page-id="standby">
			<implementation
 				ws="win32"
				style="css/shared.css"
				kind="html"
				os="win32">
			</implementation>
			<implementation
				kind="swt">
			</implementation>
	</presentation>
</config>
 </extension>  
Sökvägen för filen anges i förhållande till insticksprogrammets katalog. (Observera användningen av variabeln $nl$ i katalognamnet, vilken innebär att filen finns i en katalog som är specifik för målmiljöns språkmiljö.)

Med config-utökningen kan du ange både innehåll och innehållspresentation. Medan content-elementet fokuserar på siddefinition beskriver presentation-elementet presentationsrelaterade attribut som beskriver hur sidor visas. Sid-IDt för introduktionens hemsida (i full mode) måste anges, och IDt för reservsidan (i vänteläge) är valfritt. Hemsidan är den sida som visas när produkten först startas. En presentation kan ange en eller flera implementationer för att visa sidorna. Implementationer anges per plattform och fönstersystem så att du kan utnyttja plattformsspecifika funktioner för att visa sidinnehåll. Windows-plattformen har t.ex. en stadig HTML-gränssnittskontroll, så din HTML-baserade implementation används för introduktionsinnehållet. Andra plattformar, utan denna funktion, använder en SWT-baserad implementation som avbildar sidbeskrivningar till ett SWT-baserat format. En implementation som inte anger om ett fönstersystem eller operativsystem anges vara den generiska implementationen. För att säkerställa att den visas på alla plattformar är det viktigt att definiera en sådan implementation. Arbetsmiljön letar först efter en implementation som matchar aktuellt operativsystem och fönstersystem. Om inget sådant hittas väljs den generiska implementationen. Flertalet av dessa detaljer hanteras på produktkonfigurationsnivå så vi tar inte upp mer plats för dem här.