Produktkonfiguration

En produktkonfiguration definierar och hanterar en Eclipse-produkts alla aspekter. Den här filen är en utvecklingsfil som endast kan användas i PDE och varken tolkas eller läses av runtime.

Guiden Ny produktkonfiguration är tillgänglig under Arkiv > Nytt > Övriga... > Utveckling av insticksprogram > Produktkonfiguration på menyn på den översta nivån.

Produktguide

 

Filnamn och -plats

Den enda begränsningen är att produktkonfigurationen måste ha filtillägget .product. Produktkonfigurationen kan placeras i vilket projekt och vilken mapp som helst. Flexibiliteten när filen namnges ger dig möjlighet att lagra flera produktkonfigurationer i samma mapp.

 

Ursprungligt filinnehåll

En produktkonfiguration kan initieras på ett av följande tre sätt:

  1. Skapa en konfigurationsfil med allmänna inställningar: Det här alternativet bör väljas om du inte har definierat en produktutökning i insticksprogrammet eller om du är nybörjare och inte ens vet vad en produkt är. Med det här alternativet får du en produktkonfiguration med minimalt innehåll som du stegvis kan börja definiera.
  2. Använd en befintlig produkt: Det här alternativet bör väljas om du redan har definierat en org.eclipse.core.runtime.products-utökning i ett av insticksprogrammen och du vill bygga och paketera produkten. PDE kommer att använda alla inställningar som redan definierats i produktutökningen (t.ex. produkt-ID, tillämpnings-ID, fönsterbilder osv.) till att fylla i produktkonfigurationen automatiskt.
  3. Använd en startkonfiguration: Det här alternativet bör väljas om du redan har en startkonfiguration som innehåller alla inställningar du vill ha i produkten (t.ex. produkt-ID, lista över insticksprogram, program och VM-argument osv.). PDE kommer att använda alla startkonfigurationsinställningar till att fylla i produktkonfigurationen automatiskt.