Versionskontrollens livscykel: lägga till och ignorera resurser

När du bekräftar resurser finns det ofta resurser som du inte vill lagra i lagret. Externa redigerare kan till exempel skapa tillfälliga filer i projektet, kompilering av .java-filer kan skapa .class-filer och byggåtgärder kan resultera i binära filer. Tillsammans kan dessa genererade filer bli stora. Dessutom kanske de genereras på nytt vid varje bygge vilket resulterar i en stor mängd utgående ändringar. Den här typen av filer brukar inte delas med andra gruppmedlemmar och inte heller bör de ta upp utrymme i lagret.

Gruppfunktionen i CVS har två relaterade uppgifter som du kan använda för att avgöra vilka filer som ska lagras: lägga till en resurs i versionskontroll och ignorera resurser.

Lägga till en fil i versionskontroll

Gruppfunktionen i CVS lägger inte automatiskt till filer i versionskontroll. Det är du själv som avgör om filerna ska läggas till eller inte. Du lägger till filerna genom att välja Grupp > Lägg till i versionskontroll.

När du väljer alternativet för en fil läggs den till i versionskontrollen. Detta innebär att det skapas en post i CVS-lagret där historik och status för filen lagras. Detta sker innan du bekräftar filen till lagret.

När du lägger till en mapp eller ett projekt tas undermapparna med rekursivt. De filer som hittas läggs till i versionskontroll om du inte uttryckligen har angett att filerna ska hoppas över.

Tips! När du bekräftar filer och urvalet innehåller filer (direkt eller rekursivt) som inte har lagts till i versionskontroll, ombeds du ange om de ska läggas till eller inte. Det här är en användbar funktion som hjälper dig att hålla reda på resurserna så att du inte glömmer att bekräfta nya resurser som av misstag aldrig lagts till.

Hur anger jag vilka filer som ska undantas (ignoreras)?

Det finns flera funktioner som du kan använda för att ange vilka resurser som ska undantas från versionskontroll:

  1. Det finns en global inställning som du kan använda för att undanta filer och kataloger som uppfyller vissa filnamnsmönster. Om du till exempel skapar ett globalt undantag för /bin undantas alla resurser som matchar "bin" i katalogerna på arbetsytan från versionskontroll. På inställningssidan Grupp > Ignorerade resurser kan du globalt undanta resurser från versionskontroll.
  2. Resurser markerade som härledda undantas automatiskt från versionskontroll av gruppfunktionen i CVS. Vissa byggfunktioner, till exempel Java-byggfunktionen, markerar all byggutdata (till exempel .class-filer) som härledda.
  3. I CVS skapas en särskild .cvsignore-fil vars innehåll beskriver vilka filer eller mappar som ska undantas från versionskontroll. .cvsignore-filen använder mönstret endast på resurser i samma katalog som .cvsignore-filen.

Tips! När en resurs står under versionskontroll kan den inte undantas på ett enkelt sätt. Därför måste du anropa ett explicit kommando för att lägga till resurser i versionskontroll.

Närliggande begrepp
Programmera i grupp med CVS

Närliggande uppgifter
Skapa ett globalt ignoreringsmönster
Skapa filen .cvsignore i CVS
Bekräfta
Uppdatera