Konfiguration
På sidan Konfiguration definieras innehållet i produkten och den konfigurationsfil som behövs för att köra produkten.
Innehåll
Om produkten är insticksprogrambaserad visas avsnittet Insticksprogram och fragment på sidan Konfiguration där du anger alla insticksprogram som produkten ska bestå av. I avsnittet finns även knapparna Nytt insticksprogram... och Nytt fragment... som du kan använda för att skapa nya insticksprogram och fragment direkt.
Om produkten är funktionsbaserad visas avsnittet Funktioner på sidan Konfiguration där du anger alla funktioner som produkten ska bestå av. I avsnittet finns även knappen Ny funktion... som du kan använda för att skapa nya funktioner direkt.
Konfigurationsfil
Efter start läser runtime en konfigurationsfil med namnet config.ini som finns i underkatalogen configuration/ i konfigurationsområdet för en Eclipse-produkt. Filen är en standardegenskapsfil som kan konfigurera många aspekter av runtime. En fullständig lista över de egenskaper som kan användas finns i dokumentet Runtime-alternativ i Eclipse.
Generera en standard-config.ini-fil är standardalternativet och rekommenderas om du inte har mycketspecifika behov. När det här alternativet väljs genererar PDE en config.ini-fil med följande egenskaper:
Du kan också välja att använda en befintlig config.ini-fil som kommer att kopieras av PDE till din slutprodukt i befintligt skick.