Gruppdekoreringsfunktioner

Eftersom alla vyer som visar resurser kan innehålla projekt som konfigurerats med olika grupproviders är det bra för grupproviders att bidra med dekorering som urskiljer resurser som konfigurerats för deras lager.  CVS-klienten använder dekorering för att visa information som t.ex. en osparad flagga (>-symbolen), märkord, nyckelord (t.ex. "(ASCII -kkv)") och revisioner (t.ex. "1.15"). Ikoner kan också dekoreras (t.ex indikerar symbolen för versionskontrollikonen att resursen hanteras av CVS).

Resursnavigator med gruppdekorering aktiverad

Viss dekorering kan vara dyr att bearbeta så det är bra om användarna har viss kontroll över användningen, eller till och med innehållet, i dekoreringen.  CVS-klienten ger en inställningssida som låter användarna kontrollera presentation och innehåll i dekoreringen.

I org.eclipse.ui.decorators finns en komplett beskrivning av utökningspunkten för dekorering.  Följande är CVS-dekoreringsmärkordet:

<extension
     point="org.eclipse.ui.decorators">
  <decorator
        objectClass="org.eclipse.core.resources.IResource"
        adaptable="true"
        label="%DecoratorStandard.name"
        state="false"
        class="org.eclipse.team.internal.ccvs.ui.CVSDecorator"
        id="org.eclipse.team.cvs.ui.decorator">
     <description>
        %DecoratorStandard.description
     </description>
  </decorator>
</extension>