Kombinationen av produktegenskaper och standardinställningar räcker för att konfigurera Universal Welcome om ingen annan anpassning önskas. För produkter där användare ska kunna anpassa välkomstsidan finns en inställningssida. Följande kod ska läggas till i plugin.xml för produkten:
<extension point="org.eclipse.ui.preferencePages"> <page category="org.eclipse.ui.preferencePages.Workbench" class="org.eclipse.ui.intro.universal.ExtensionFactory:welcomeCustomization" id="com.example.intro.introCustomization" name="%introCustomizationPreference.name"> <keywordReference id="org.eclipse.ui.ide.appearance"/> </page> </extension>
Den här koden läggs till på inställningssidan för anpassning av välkomstsidan. Med hjälp av den här sidan kan användare välja presentationstema. Originalalternativet tillhandahålls av temainställningen i filen plugin_customization.ini. Dessutom kan användare välja från en lista med tillgängliga rotsidor. Om du väljer rotsidan visas den tillhörande fliken längst upp i dialogrutan.
När inställningssidan sparas får variablerna produkt-ID:t som prefix så att det inte uppstår en konflikt med inställningarna för andra produkter i samma arbetsmiljö. Alternativt markerar du kryssrutan ovan så att variablerna inte får något prefix vilket innebär att de blir synliga för alla produkter.