Ristiriitaisten muutosten käsittely

Joskus kaksi käyttäjää saattaa muokata samanaikaisesti samoja tiedostoja. Jos toinen käyttäjä yrittää vahvistaa tekemänsä muutokset tietovarastoon sen jälkeen, kun ensimmäinen käyttäjä on jo vahvistanut omat muutoksensa, vahvistus ei onnistu, koska tiedostoissa on ristiriitaisia muutoksia. Tätä voidaan kokeilla siten, että Fred ja Jane muuttavat samoja tiedostoja.

  1. Fred avaa työtilassaan jonkin navigointinäkymän ja aloittaa file1.txt-tiedoston muokkauksen. Hän lisää seuraavan tekstin:
    Fred rivi 1
    Tässä on sisältö
    Fredin päivitys
    tiedostoon 1.
    
  2. Lisäksi Fred lisää file2.txt-tiedostoon seuraavan muutoksen:
    File2 on (Fredin muokkaama)
    tekstitiedosto.
    
  3. Fred vahvistaa tekemänsä muutokset tietovarastoon.
  4. Samaan aikaan Jane muokkaa file1.txt-tiedostoa. Hän on lisännyt tiedoston loppuun yhden rivin:
    Tässä on sisältö
    Fredin päivitys
    tiedostoon 1.
    Jane lisäsi loppuun yhden rivin
    
  5. Lopuksi Jane muutti file2.txt-tiedoston tekstin seuraavaksi:
    File2 on (Janen muokkaus) pieni
    tekstitiedosto.
    
  6. Kun Jane oli tehnyt haluamansa muutokset, hän synkronoi projektin, jolloin synkronointinäkymään tuli näkyviin seuraava ilmoitus: Ristiriita näkyvissä synkronointinäkymässä ja vertailun muokkausohjelmassa
  7. Sekä file1.txt- että file2.txt-tiedostojen kohdalla on punainen kuvake merkkinä siitä, että niissä on ristiriitaisia muutoksia. Et voi vahvistaa tiedostoja, ennen kuin ristiriidat on selvitetty. Kun napsautat tiedostoa file1.txt, huomaat, että Fred ja Jane ovat muokanneet eri kohtia tiedostossa. Siten Jane voi helposti päivittää tiedoston, jolloin Fredin lisäämät rivit yhdistetään Janen paikalliseen tiedostoon. Valitse file1.txt-tiedosto ja valitse pikavalikosta Päivitä-vaihtoehto.
  8. Tarkista seuraavaksi file2.txt-tiedoston ristiriidat kaksoisnapsauttamalla sitä. Tällä kertaa huomaat, että Jane ja Fred ovat muuttaneet samaa riviä. Tällaista ristiriitaa ei voi selvittää tavallisella päivitystoiminnolla. Voit tehdä jonkin seuraavista toimista (toimintoja vastaavat komennot on annettu sulkeissa): hyväksyä Fredin tekemät muutokset (Korvaa ja päivitä), ohittaa Fredin tekemät muutokset (Merkitse yhdistetyiksi) tai yhdistää tiedostot manuaalisesti vertailun muokkausohjelmassa. Vertailun muokkausohjelma, jossa on näkyvissä ristiriita
  9. Oletetaan esimerkiksi, että Jane on päivittänyt file1.txt-tiedoston ja valinnut file2.txt-tiedoston käsittelytavaksi korvauksen ja päivityksen. Kun nämä toiminnot on ajettu, ristiriidat muuttuvat lähteviksi muutoksiksi. Tämän jälkeen Jane voi tarkastella muutoksia ja vahvistaa ne.