Konfigurera dokument

org.eclipse.core.filebuffers.documentSetup

3.0

Den här utökningspunkten används för att anpassa initieringsprocessen för ett dokument i det här insticksprogrammets standardhanterare för textfilsbuffert. Det gör det möjligt att ange vilken dokumentkonfigureringsdeltagare som ska involveras i initieringsprocessen för en textfilsbuffert som har skapats för en viss filinnehållstyp, ett visst filtillägg eller ett visst filnamn.

Obs! Deltagare måste vara medvetna om andra deltagare, dvs. att de alltid ska skapa dokument på ett sådant sätt att det inte stör andra. När en deltagare till exempel vill installera partitionering i dokumentet måste han eller hon använda API:t org.eclipse.jface.text.IDocumentExtension3 och välja ett unikt partitionerings-ID. Från och med 3.2 skrivs en varning i loggfilen om det ovanstående inte följs.

<!ELEMENT extension (participant)>

<!ATTLIST extension

point CDATA #REQUIRED

id    CDATA #IMPLIED

name  CDATA #IMPLIED>


<!ELEMENT participant EMPTY>

<!ATTLIST participant

class         CDATA #REQUIRED

extensions    CDATA #IMPLIED

fileNames     CDATA #IMPLIED

contentTypeId CDATA #IMPLIED>

Specifikation av en dokumentkonfigureringsdeltagare. För att alla deltagare för en viss fil ska kunna hittas konsulteras attributen i varje deltagarspecifikation i följande ordning: contentTypeId, fileNames, extensions. Om flera deltagare påträffas anges inte den ordning som de anropas i.



   

<extension id=

"JavaDocumentSetupParticipant"

name=

"%navaDocumentSetupParticipant"

point=

"org.eclipse.core.filebuffers.documentSetup"

>

<participant extensions=

"java"

class=

"org.eclipse.jdt.internal.ui.javaeditor.JavaDocumentSetupParticipant"

>

</participant>

</extension>

Dokumentkonfigureringsdeltagare måste implementera org.eclipse.core.filebuffers.IDocumentSetupParticipant.